UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Pierwsza podróż samolotem bywa dość stresującym przeżyciem, wiele osób obawia się formalności jakie czekają na odprawie. Specjalnie dla naszych klientów przygotowaliśmy przewodnik krok po kroku, by latanie było miłe i przyjemne.

WYMAGANA DOKUMENTY:
  • Dowód osobisty gdy podróżujemy w obrębie Unii Europejskiej
  • Paszporty gdy planujemy podróż poza Unie Europejską
  • Bilet lotniczy (czyli dokumenty lotu które państwo dostają od nas w biurze lub bezpośrednio od przedstawiciela touroperatora na lotnisku)
  • Wiza do krajów w których jest wymagana
ETAP I - DOJAZD NA LOTNISKO

Na lotnisko trzeba przybyć odpowiednio wcześniej, zalecamy być 2 godziny przed planowanym odlotem samolotu. Odprawa biletowo-bagażowa i kontrola bezpieczeństwa są czasochłonne.

ETAP II - ZNALEZIENIE LOTU I ODSZUKANIE STANOWISKA CHECK-IN

Po przyjeździe na lotnisko powinniśmy wejść do hali odlotów i na tablicach informacyjnych szukamy informacji o tym, przy którym stanowisku check-in znajduje się odprawa bagażowo-biletowa dla naszego lotu. Poszczególne stanowiska odprawy są odpowiednio oznaczone nazwą linii lotniczej, numerem lotu, a przed nim jest kolejka ludzi z bagażami.

ETAP III - ODPRAWA OSOBISTA I BAGAŻOWA

Do odprawy powinniśmy przygotować bagaż, dowód osobisty lub paszport, bilet lotniczy. Odprawiamy nasz bagaż główny, gdzie zostanie skontrolowany pod względem bezpieczeństwa i wagi (gdy lecimy tanimi liniami bagaż jest również mierzony).

Zalecamy przyczepić do bagażu kartkę z swoim danymi oraz jakąś charakterystyczną wstążkę, która ułatwi nam szybsze odnalezienie naszego bagażu już po przylocie na miejsce.

Odprawa osobista jest też jedynym miejscem gdzie możemy poprosić o konkretne miejsca w samolocie np. przy oknie.

Na koniec otrzymujemy kartę pokładową (boarding card). Strzeż karty pokładowej. Jest ona dokumentem uprawniającym Cię do wejścia na pokład samolotu.

ETAP IV - KONTROLA BEZPIECZEŃSTWA

Przechodzimy teraz do kontroli bezpieczeństwa, gdzie zostanie sprawdzone czy nie posiadamy przy sobie jakiś niedozwolonych rzeczy. Kładziemy bagaż podręczy na taśmie do skanowania. Oddajemy wszystkie metalowe rzeczy wraz z okrycie wierzchnim do kuwety, która przejedzie również przez skaner, a my przechodzimy przez bramki bezpieczeństwa. Bywa ze bramka da znać i zostaniemy poproszenie o ponowne przekroczenie bramki. Czasem wystarczy zdjąć buty. Ostatecznie możemy być poddani kontroli manualnej. Jeżeli wszystko będzie dobrze przechodzimy dalej do hali odlotów. Po przejściu przez kontrole bezpieczeństwa nie można wrócić do ogólnodostępnej strefy lotniska.

ETAP V - OCZEKIWANIE NA LOT – HALA ODLOTÓW

Szukamy wyjścia do naszego samolotu (gate). Informacja taka znajduje się na tablicach informacyjnych przy nazwie naszego lotu (szukamy numeru w kolumnie GATE). Na tej samej tablicy znajdziemy także informację, czy rozpoczęto już przyjmowanie na pokład samolotu (boarding). Jeżeli znajdziemy tam informację last call, to powinniśmy się znaleźć przy wyjściu jak najszybciej, jest to ostatnie wezwanie i samolot może zaraz wystartować pozostawiając nas na lotnisku.

Jeżeli mamy dużo czasu to możemy oddać się przyjemności dokonywania zakupów w strefie bezcłowej (polecamy tutaj ewentualny zakup używek przy wyjeździe do krajów arabskich). Gdy personel i tablice informacyjne zasygnalizują otwarcie bramki umożliwiającej wejście na płytę lotniska, przerwij zakupy i niezwłocznie udaj się do niej.

Otwarcie bramek następuje na ok. 45 minut przed odlotem.

ETAP VI - WEJŚCIE NA POKŁAD SAMOLOTU

Przechodzimy do wyjścia okazując dowód tożsamości oraz kartę pokładową. Karta pokładowa puszczana jest przez czytnik, po czym dostajemy oderwany kawałek z numerem miejsca w samolocie.

Obsługa lotniska wskazuje nam którędy iść dalej, są dwie możliwości: prosto do samolotu jeżeli wsiadamy poprzez "rękaw" lub do autobusu, który dowiezie nas do właściwego samolotu. Pierwszeństwo wejścia do samolotu mają osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży, opiekunowie małych dzieci.

Jeżeli podróżujemy z infantem(dziecko do lat 2), to dopiero pod brzuchem samolotem składamy wózek i oddajemy obsłudze samolotu w celu schowania go do luku bagażowego. W momencie gdy będziemy wysiadać wózek będzie na nas już czekać po wyjściu z samolotu.

Warto zwrócić uwagę na numer rzędu w którym siedzimy i w zależności od tego wsiadać od właściwej strony samolotu. Numeracja siedzeń idzie zawsze od przodu (dziobu) samolotu. Miejsca w samolocie są numerowane następująco: rząd 1,2,3,4,5 itp. i miejsce ABC DEF.

1A 1B 1C   1D 1E 1F
2A 2B 2C   2D 2E 2F
3A 3B 3C   3D 3E 3F
4A 4B 4C   4D 4E 4F
5A 5B 5C   5D 5E 5F
6A 6B 6C   6D 6E 6F
7A 7B 7C   7D 7E 7F
8A 8B 8C   8D 8E 8F

 

ETAP VII - W SAMOLOCIE

Gdy już znaleźliśmy swoje miejsce, umieszczamy bagaż podręczny w luku nad siedzeniem. Przygotowujemy się do startu: zapinamy pasy, koniecznie wyłączamy telefon i inny sprzęt elektroniczny, wyprostowujemy oparcie siedzenia oraz odkładamy na później wszelkie sprawy związane z wzywanie stewardess i chodzeniem do toalety.

Zanim samolot wzbije się w powietrze wszyscy pasażerowie muszą zająć miejsca, stewardessy sprawdzić że wszyscy są, pozamykać wszystkie półki na bagaż podręczny, sprawdzić czy wszyscy dobrze są zapięci, po czym odbywa się demonstracja dot. zasad bezpieczeństwa. Samolot w międzyczasie kołuje do pasa startowego, co czasami może trochę potrwać. W pewnym momencie usłyszymy ryk silników podkręconych do najwyższych obrotów, samolotem szarpnie i w końcu dowiemy się co to znaczy porządne przyśpieszenie. Samolot rozpędzi się, a lekki zawrót głowy poinformuje nas, że oderwaliśmy się od ziemi. Początek lotu może być dla niektórych niezbyt przyjemny, ponieważ samolot wzbija się wtedy ostro w górę, a równocześnie wykonuje manewr skrętu kierując się na właściwy kurs lotu.

Po osiągnięciu wysokości przelotowej (tej, na której będzie odbywać się większość lotu) można odpiąć pasy. W większości samolotów pasażerskich znajduje się odpowiednia sygnalizacja informująca nas o obowiązku zapięcia pasów.

Polecamy podczas lotu coś ssać np. gumę do żucia, cukierki, dziecku dać smoczek lub butelkę..

ETAP VIII - PO WYJŚCIU Z SAMOLOTU

Wychodząc z samolotu możemy trafić bądź to rękawem prosto na lotnisko, bądź do autobusu, który dowiezie nas do budynku lotniska. Na lotnisku czeka nas kontrola paszportowa, jeżeli jest wymagane to i zakup wizy, po czym musimy udać się po nasz bagaż. Po przejściu przez kontrolę paszportową powinniśmy poszukać stanowiska odbioru bagażu z naszego lotu, informacja pojawi się na monitorach. Stajemy i wypatrujemy naszego bagażu.

Już w tym miejscu możemy dostrzec kręcących się przedstawicieli biur podróży. Jeżeli nie, będą oni nas oczekiwać przed lotniskiem. Rezydenci pokierują nas dalej do odpowiednich autobusów i hoteli.

Szukaj