UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Iran - Perski Szach

 

Dzień 1
Przelot do Teheranu. Po przylocie odprawa celno-paszportowa i transfer na nocleg do hotelu w Teheranie (lub okolicy). (Trasa ok. 60  km)

Dzień 2
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie stolicy Islamskiej Republiki Iranu. Rozpoczniemy je od jednej z najbardziej rozpoznawalnych ikon miasta - wykonanego z białego marmuru pomnika Wolności. Następnie przejedziemy jedną z głównych arterii stolicy - aleją Rewolucji Islamskiej do pałacu irańskich szachów - Golestanu, znanego z Konferencji Teherańskiej z 1943 r. Golestan stanowi w rzeczywistości kompleks 17 pałaców szachowskich, położonych w rozległym parku, dzięki czemu miejsce to jest przyjemną, cichą oazą pośrodku olbrzymiej metropolii. Zobaczymy także przyprawiające o zawrót głowy zbiory Muzeum Klejnotów, mieniące się złotem i kamieniami szlachetnymi. Następnie udamy się na teherański Wielki Bazar, gdzie będziemy mieć czas wolny na zakupy. Powrót do hotelu w Teheranie (lub okolicy)  i nocleg. (Trasa ok. 60 km)

Dzień 3
Po śniadaniu udamy się na dalsze zwiedzanie Teheranu. Odwiedzimy położony w  najdalej wysuniętym na północ skrawku miasta, ośrodek wysokogórski Darband ze spektakularną panoramą Teheranu i licznymi restauracjami, serwującymi tradycyjne dania kuchni perskiej. Dalej odwiedzimy plac Tadżrisz z bazarem, oferującym szeroki wachlarz towarów: od świeżych warzyw po tkaniny. Kolejnym punktem programu będzie pałac Saadabad - rezydencja ostatniego szacha Iranu, znana ze zgromadzonych w niej bogactw, które dowodzą  zamiłowania do przepychu rodziny królewskiej. Przejedziemy także przez zamożne dzielnice północnego Teheranu do zabudowań byłej ambasady amerykańskiej, znanych najbardziej z okalającego ją muru w całości pokrytego kontrowersyjnymi muralami. Odwiedzimy także Muzeum Dywanów - najbardziej znanej w świecie sztuki rękodzielniczej Iranu, w którym zobaczymy rozmaite ich gatunki i dowiemy się, jak “czytać” perskie kobierce. Zakwaterowanie w hotelu w Teheranie lub okolicy; nocleg. (Trasa ok.  60 km)

Dzień 4
Po wczesnym śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu wyjedziemy w kierunku Isfahanu. Po drodze odwiedzimy Kaszan, miasto-oazę na szlaku pustynnym łączącym Teheran z Kermanem. Miasto przeżywało złoty wiek na początku naszej ery i z tego okresu wywodzi się legenda, że to właśnie stąd do Betlejem wyruszyli Trzej Królowie. Zobaczymy jedne z najciekawszych zabytków miasta: dom rodziny Borudżerdich i Tabatabaich - przykłady bogatej zabudowy rezydencyjnej, a także meczet Aga Bozorg. Następnie przejedziemy przez region słynący z ciągnących się po horyzont pól różanych i odwiedzimy jedną z najstarszych wsi irańskich – Abjane, w której mieszka obecnie niewiele ponad 150 rodzin. Wieś znana jest w Iranie z urokliwego labiryntu wąskich uliczek, charakterystycznej czerwonej barwy budynków, a także malowniczego położenia na zboczu górskim. We wsi Abjane można zaobserwować tradycyjne, inne od powszechnie spotykanych w Iranie stroje kobiet-długie białe szale i kolorowe, wzorzyste spódnice. Przyjazd do hotelu w Isfahanie lub okolicy w godzinach nocnych, zakwaterowanie i nocleg. (Trasa ok.500 km)

Dzień 5
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Isfahanu: przejedziemy na most Si-o-Se - przerzuconą przez rzekę Zajende, słynną kamienną budowlę o trzydziestu trzech przęsłach - ulubione miejsce spacerów i spotkań. Następnie udamy się na jeden z największych na świecie placów - plac Imama, zwany dawniej Naqsz-e Dżahan, co po persku oznacza "Obraz Świata". Zgodnie ze starym perskim powiedzeniem, Isfahan jest połową świata, gdyż miasto może pochwalić się zabytkami o uderzającej urodzie i doskonałej kompozycji. Zobaczymy główne atrakcje placu: meczet Imama - przykład doskonałej architektury islamskiej Iranu i meczet Lotfallah, słynący z przepięknych mozaik i niezwykłej gry światła; bazar oferujący m.in. wyroby srebrne, rękodzieło ludowe, tkaniny, doskonałej jakości produkty spożywcze i słynne perskie kobierce. Na bazarze czas wolny na zakup pamiątek. Następnie odwiedzimy pałac Ali Qapu - rezydencję szachów, słynącą z bogato dekorowanych wnętrz i Sali Muzycznej, w której dzięki zastosowaniu odpowiednich wnęk uzyskano doskonałą akustykę. Z tarasu pałacu raz jeszcze zobaczymy panoramę placu Naqsz-e Dżahan.  Zwiedzimy także letnią rezydencję szachów Czehel Sotun – pałac ze wspaniałymi ogrodami. Kolejno przejedziemy do ormiańskiej dzielnicy Nowa Dżolfa, w której odwiedzimy bogato zdobioną bazylikę Wank - dowód wielokulturowości Iranu. Zobaczymy medresę (szkołę koraniczną) i bulwar Czohar Baq oraz zoroastryjską świątynię Ataszgah, w której niegdyś płonął święty ogień.  Dla chętnych wieczorem kolacja w tradycyjnej restauracji irańskiej z melorecytacją "Szachname". (W tym dniu nie ma kolacji w hotelu – dotyczy klientów którzy dokupili opcjonalnie obiadokolacje). Nocleg w Isfahanie lub okolicy. (Trasa ok. 50 km)

Dzień 6
Po wczesnym śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd w kierunku Szirazu. Po drodze zwiedzimy Pasargady, kolebkę perskiego imperium, położoną pośrodku majestatycznego Płaskowyżu Irańskiego. To właśnie stąd w VI w. p.n.e. Cyrus Wielki wyruszył na podbój Asyrii i po spektakularnym zwycięstwie zbudował imperium sięgające od dzisiejszej Grecji po Chiny. Zachowały się tam ruiny świadczące o dawnej potędze miasta i przede wszystkim grobowiec Cyrusa, będący przykładem najwcześniejszej irańskiej sztuki monumentalnej. Następnie przejedziemy do Persepolis, jednej ze stolic Persji z czasów starożytnych. Obiekt stanowi imponujących rozmiarów kompleks świątyń i pałaców, którego bogactwo słynne było w całym starożytnym świecie. Persepolis, którego perska nazwa brzmi Tacht-e Dżamszid, jest szczególnie mocno związane z mitologią starożytnego Iranu i stanowiło przez wiele stuleci religijne centrum kraju. Przyjazd wieczorem do Szirazu, zakwaterowanie i nocleg w hotelu w Szirazie lub okolicy. (Trasa ok. 500 km)

Dzień 7
Po śniadaniu całodzienne zwiedzanie Szirazu, znanego jako miasto poetów i ogrodów, stanowiące bramę do koczowisk plemion gór Zagros. W mieście zobaczymy Hafezije - mauzoleum największego z perskich poetów, Hafeza, którego wiersze wzruszają miliony Irańczyków, oddających poecie niemal religijną cześć. Kolejnym punktem zwiedzania będzie twierdza  Arg-e Karim Khan, która swoją wielkością dominuje nad miastem. W dawnej twierdzy obronnej, dziś znajdują się pracownie rękodzielnicze, gdzie artyści na oczach zwiedzających wykonują tradycyjne rzemiosło perskie. Udamy się także do ogrodu Eram, jednego z najpiękniejszych w Szirazie, opiewanego w poezji jako miejsce pachnące różami i dźwięczące śpiewem słowików. Niemniej ważnym miejscem jest meczet Szach Czeraq, w całości wyłożony mozaiką wykonaną z połyskujących srebrnych szkiełek. Zobaczymy także bogato zdobiony meczet Wakil z przylegającym do niego starożytnym bazarem. Powrót na nocleg do hotelu w Szirazie lub okolicy. (Trasa ok. 30 km)

Dzień 8
Bardzo wcześnie rano wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko w Szirazie (suchy prowiant na drogę w zamian za śniadanie). Wylot do Polski.

 

Jest to przykładowy plan wycieczki objazdowej. Więcej informacji uzyskasz w Biurze Podróży Alladyn Travel

Szukaj