UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Kolumbia - odkrycie na miarę Kolumba

 

Dzień 1
Przylot do Bogoty. Transfer do hotelu w Bogocie, drink powitalny z lokalnym przedstawicielem biura, następnie zakwaterowanie, nocleg w Bogocie.

Dzień 2
Po śniadaniu przejazd do Zipaquira, malowniczo położonego miasteczka w Andach, które pamięta czasy kolonizacji hiszpańskiej wraz z świetnie zachowaną architekturą z tamtego okresu. Miasto nazywane kolumbijską „Wieliczką” słynące z funkcjonującej do dziś kopalni soli i udostępnionych dla turystów dwóch pierwszych poziomów podziemi. W scenerii solnych korytarzy i komnat dawnych pomieszczeń kopalni została zaaranżowana Catedral del Sal. Podczas zwiedzania obiektu przejdziemy przy wykutej w skale drodze krzyżowej, ujmująco podświetlonymi pomieszczeniami, a w największym z nich powstała nawa główna. Następnie przejdziemy piękną wyżynną-górską trasą z sielskimi krajobrazami do Villa del Leyva. Położone wysoko w Andach miasteczko, założone przez Hiszpanów w 1572 r., to architektoniczna perła Ameryki Płd. Przejdziemy przez okazały rynek główny, od którego promieniście w kierunku gór odchodzą małe uliczki. Niskie kamienice, z typowymi, rzeźbionymi balkonikami, brukowany rynek, małe sklepiki z regionalnymi wyrobami, tutaj czas toczy się jakby wolniej. Taki obraz Villa de Leyva doskonale posłużył jako tło filmu ,,Legenda Zorro'' z Antonio Banderasem w roli głównej. Czas wolny na zakupy, można tu kupić słynne kolumbijskie kapelusze, pancho czy charakterystyczne lalki z kolby kukurydzy. Zakwaterowanie w Villa de Leyva, kolacja i nocleg.

Dzień 3
Po śniadaniu  przejazd do El Fosil, gdzie w ostatnim czasie znaleziono jednego z najstarszych dinozaurów, zwiedzanie muzeum archeologicznego. Następnie udamy się w kierunku Bogoty. Po drodze krótka wizyta w Raquira. Miasteczko słynące z niesamowicie kolorowych domostw i pięknie zdobionych ręcznie wykonanych wyrobów ceramicznych.  W zależności od godzin przelotu z Bogoty do Neivy zwiedzanie Bogoty może być w dniu 3 lub 4. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 4
Po śniadaniu zwiedzanie Bogoty. Położona wysoko w górach Sabana de Bogota, na wysokości 2640 m n.p.m. stolica Kolumbii powstała w 1538 r. Zwiedzanie rozpoczniemy od Placu Bolivara znajdujacego się w centrum Starego Miasta. Następnie zobaczymy Kapitol, katedrę i  Pałac Sprawiedliwości. Przejazd do dzielnicy La Candelaria, gdzie znajdziemy bajecznie kolorowe, jednopiętrowe kamienice, kunsztownie wykonane bramy, drewniane, charakterystycznie rzeźbione balkony. Spacer po La Candelaria zakończymy wizytą w typowej kolumbijskiej kawiarni. W Bogocie znajduje się kilka uniwersytetów, biblioteki, liczne teatry oraz ciekawe muzea, z których jedno odwiedzimy. Słynne Museo del Oro posiada przypuszczalnie najbogatszą kolekcję złotych wyrobów i biżuterii (powyżej 35 tys. eksponatów) prekolumbijskiej Ameryki. To przecież na terenie dzisiejszej Kolumbii konkwistadorzy uporczywie poszukiwali swojego El Dorado.
Zwiedzanie miasta zakończymy wjazdem na Wzgórze Monserrate, skąd rozciąga się panorama miasta. Po południu przelot z Bogoty do Neivy skąd udamy się do San Augustin. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 5
Po śniadaniu zwiedzanie Parku Archeologicznego San Agustin (wpisany na listę UNESCO), którego nazwa oznacza również żyjącą tu kiedyś społeczność Indian. Indianie San Agustin według ostatnich badań zostali zmuszeni do opuszczenia swych ziem przez Inków. Zobaczymy zespół niezwykle oryginalnych posągów oraz kurhanów ziemnych wyrzeźbionych ze skał wulkanicznych. Figury sięgające 7 m, ważące nawet kilkanaście ton, to najcześciej postaci ludzkie, być może bóstwa, zwierzęta. Tak naprawdę San Agustin to stosunkowo nowe odkrycie, cały czas trwają tu prace i co chwilę są nowe odkrycia (ostatnio odkryto ciekawe reliefy), może właśnie Państwo będziecie świadkami nowego odkrycia? Kolacja, nocleg w hotelu w San Agustin.

Dzień 6
Po śniadaniu przejazd do Popayán, ślicznego, kolonialnego miasteczka założonego w XVII wieku u podnóża wulkanu Purace. Miasto mianowano katolicką stolicą kraju ze względu na dużą ilość doskonale zachowanych kościołów i przede wszystkim dzięki bogatej tradycji katolickiej w tym rejonie. Popayan słynie z bardzo uroczystych obchodów świąt wielkanocnych. Coroczne procesje są przygotowywane z dużym wyprzedzeniem, obfitują w specjalne stroje, figury i ozdoby. Tajniki przygotowywania tego święta są przekazywane z pokolenia na pokolenie, uczestnicy posługują się nawet własnym słownictwem (lista UNESCO). Zapraszamy na spacer po Starym Mieście, przejdziemy wąskimi, romantycznymi uliczkami, które pamiętają czasy hiszpańskiej konkwisty. Poza zabytkową infrastrukturą miasta, wartym zwrócenia uwagi jest most Humilldero, którego konstrukcja przetrwała liczne trzęsienia ziemi. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

Dzień 7
Po śniadaniu przejazd w kierunku  departamentu Quidio,  gdzie zatrzymamy się na obszarze zwanym ,,zona cafetera``. Obszar ten tworzą trzy główne miasta:  Manizales,  Pereira i Armenia  a także niekończące się plantacje kawy porastające okoliczne góry. Kawa jest głównym towarem eksportowym Kolumbii.  W Armenii zapoznamy się z jej uprawą, zbiorem i przygotowaniem do spożycia. Przejazd na kolację i nocleg w hotelu w Armenii lub okolicy.

Dzień 8
Po śniadaniu przejazd  w kierunku Cocora Valley, zobaczymy piękne widoki na dolinę i rosnące tu najwyższe na świecie palmy. Unikalny pejzaż tego regionu, cała dolina i palmy porastające okoliczne wzgórza zostały wpisane na listę UNESCO. Przejazd do jednego z najładniejszych miasteczek regionu  Salento, degustacja  aromatycznych wyrobów kawowych. Na miejscu liczne, kolorowe sklepiki z dużym wyborem wszelkiego rodzaju lokalnych produktów. Po południu przejazd do miejscowości Cali, zakwaterowanie w  hotelu, obiad w trakcie zwiedzania.

Dzień 9
Po śniadaniu transfer na lotnisko w Cali. Przelot do Cartageny, zwiedzanie miasta. Cartagena de Indias (wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO) to jedno z najważniejszych miast basenu Morza Karaibskiego. W Cartagenie Hiszpanie gromadzili skarby łupione na terenie Ameryki Płd, co powodowalo częste najazdy piratów. W celach obrony zbudowano tu bardzo okazałe, ciągnące się kilomentrami fortyfikacje, które przetrwały do dziś. El Centro i San Diego to serce kartageńskiej starówki, znajdziemy tu niesamowitą ilość pięknych kościołów, muzea, parki, urzekające kolorowe uliczki. Miejsce to ożywia się szczególnie pod koniec dnia, kiedy większość placów wypełnia się stolikami, pojawiają się artyści, muzycy i wszystko nabiera rytmu salsy aż do późnych godzin nocnych. Cartagena występuje w kilku powieściach słynnego noblisty G.G.Marqueza, a on sam ma tutaj swój dom. Zobaczymy  Stare Miasto, fortyfikacje, zamek San Felipe de Barajas i klasztor La Popa założony na pocz. XVII wieku skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto. Kolacja i nocleg w Cartagenie.

Dzień 10
Po śniadaniu, czas wolny na wypoczynek nad Morzem Karaibskim lub dalsze, indywidualne poznawanie Cartageny. Dla chętnych całodzienna wycieczka fakultatywna na Wyspę Rosario. Wyspy Różańcowe (Islas del Rosario) to przepiękne, niewielkie wyspy rozrzucone na Morzu Karaibskim nieopodal wybrzeży Kolumbii. Piękne, białe, dziewicze plaże, rafy koralowe, tropikalna roślinność, mnóstwo tropikalnej fauny: bajecznie kolorowe ryby o przeróżnych kształtach, delfiny, żółwie, kraby. Wyspy Różańcowe charakteryzują się niezmiennym, ciepłym klimatem. Krystaliczne wody opływające wyspy połyskują w kolorach błękitno-turkusowych w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Rdzennymi mieszkańcami wysp byli Indianie Karib, później wraz z przybyciem konkwistadorów często pojawiali się również piraci. Istnieje wiele legend na ten temat, np. historia zatopionego galeonu San Jose. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 11
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko, przelot do Bogoty, następnie wylot do kraju.

Dzień 12
Przylot do Paryża. Wylot z Paryża liniami air France. Przylot do Warszawy na lotnisko Okęcie.

 

Jest to przykładowy plan wycieczki objazdowej. Więcej informacji uzyskasz w Biurze Podróży Alladyn Travel

Szukaj