UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Portugalia -  Bogini Atlantyku

 

Dzień 1. Faro
Wylot do Portugalii/Faro. Po przylocie do Faro, transfer z lotniska do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 2. Algarve - Lizbona - Fatima
Po śniadaniu, przejazd z Algarve do Lizbony, stolicy Portugalii, najdalej wysuniętą na zachód stolicą Europy. W programie dzielnica Belem wraz z wieżą Belem - z tego to właśnie miejsca wielu portugalskich odkrywców wyruszało na swoje poszukiwania Nowego Świata i nieznanych cywilizacji m.in w 1497 r. Vasco da Gama wypłynął do Indii. Wieża pełniła funkcję strażniczą dla portugalskiego portu - wiązało się to z obroną Lizbony od strony rzeki Tag, system ten obejmował także klasztor Hieronimitów. Budowa klasztoru rozpoczęła w 1502 r. z polecenia króla Manuela I jako wyraz dziękczynienia za szczęśliwą wyprawę Vasco da Gamy do Indii. Zobaczymy również Pomnik Odkrywców, przedstawiający ważne postacie z okresu wielkich odkryć geograficznych, zarówno żeglarzy jak i naukowców i misjonarzy. Są to m.in. Henryk żeglarz, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, Diogo Cao, Nuno Gonçalves, Luís de Camoes, Bartolomeu Dias, Afonso de Albuquerque. Kolejnym punktem zwiedzania jest katedra lizbońska wzniesiona w XII w. Jest to najstarszy kościół w Lizbonie, którego historia rozpoczyna się w 1147 r., kiedy to Lizbona zostaje odbita z rąk Maurów przez pierwszego króla Portugalii - Afonso Henriques. Następnie zwiedzanie zamku św. Jerzego, znajdującego się na jednym z siedmiu wzgórz, z którego roztacza się niezwykły widok na całą Lizbonę i rzekę Tag, a następnie zejście w dół do najstarszej dzielnicy Alfama, której wąskie i kręte średniowieczne uliczki prowadzą do ślepych zaułków, wewnętrznych dziedzińców i wąskich domów, na balkonach których kwitną pelargonie. Kolejnym punktem jest Rossio Square, stanowiący od czasów średniowiecza ulubione miejsce spotkań tubylców i turystów. Późnym popołudniem przejazd do Fatimy i zwiedzanie sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej - centrum kultu Maryjnego, zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 3. Tomar - Coimbra - Aveiro
Wcześnie rano po śniadaniu przejazd w stronę Tomar, gdzie mieści się Klasztor Zakonu Chrystusa - rozległy kompleks położony na obrzeżach miasta Tomar, w 1983 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolejnym punktem jest miasto Coimbra - dawna stolica Państwa, znana z najstarszego w Portugalii Uniwersytetu. Po czasie wolnym na lunch, przejazd do Aveiro - jednego z ważniejszych miast przemysłowych w kraju, z portem oceanicznym. Wielką atrakcją niemal całego miasteczka są elewacje domów wyłożone ceramicznymi płytkami azulejos. Późnym popołudniem przejazd do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 4. Porto
Po śniadaniu wyjazd w stronę malowniczego Porto - drugiego co do wielkości miasta w Portugalii. Przejazd aleją Boavista z widokiem na ocean i rzekę Douro. Następnie zwiedzanie romańskiej katedry wzniesionej w XII/XIII w. jako budowli o charakterze obronnym. Spacer po mieście między innymi na targ Bolhao oraz ulicę św. Katarzyny. Po południu zwiedzanie Palacio da Bolsa i kościoła św. Franciszka. Dla chętnych istnieje możliwość uczestniczenia w rejsie statkiem po rzece Douro (dodatkowo płatne). Wieczorem wizyta w sławnych winiarniach Porto Vila Nova ge Gaia, gdzie dla chętnych będzie możliwość degustacji wyśmienitych trunków (dodatkowo płatne). Przejazd do hotelu, kolacja, nolceg.

Dzień 5. Santiago de Compostela
Po śniadaniu przejazd na terytorium Hiszpanii. Dzień dedykowany wizycie w Santiago de Compostela - od średniowiecza znanego ośrodka kultu religijnego, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie historycznego centrum oraz katedry - jednej z najważniejszych świątyń pielgrzymkowych i jednocześnie jednej z największych dzieł architektury romańskiej w Hiszpanii. Po południu powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 6. Barcelos - Guimares - Braga
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Barcelos, miasteczka otoczonego średniowiecznym murem z zachowanymi do dziś lochami, ogromną ilością kościołów i pałacyków. Następnie przejazd do miejscowości Guimareas, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, pierwszej stolicy państwa. Zwiedzanie położonego na wzgórzu, potężnego zamku warownego z X w., będącego siedzibą hrabiego, a następnie już władcy Portugalii. Z wysokości jego murów rozciąga się doskonały widok na całe miasto. Kolejnym wyjątkowym miejscem jest Paço dos Duques de Bragança, czyli pałac książąt Bragança, rodu, z którego od 1640 roku wywodzili się królowie Portugalii. Kolejnym punktem zwiedzania jest Sanktuarium Dobrego Jezusa z Gór. Świątynia wzniesiona została w drugiej połowie XVIII wieku w miejscu dawnego, pochodzącego z XIV wieku, krzyża. Na szczyt wzgórza prowadzą blisko 116 metrowe monumentalne schody. Przejazd do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 7. Batalha - Nazare - Obidos
Po śniadaniu przejazd do miejscowości Batalha, gdzie znajduje się wspaniały gotycki kościół Matki Boskiej Zwycięskiej wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obok znajduje się dawny klasztor dominikański uznany za doskonały przykład łączenia wielu stylów i elementów z architektury mauretańskiej, gotyckiej, renesansowej a nawet indyjskiej. Kontynuacją zwiedzania będzie Obidos - niewielkie średniowieczne miasteczko położone na wzgórzu, otoczone murem obronnym. W kawiarniach usytuowanych na placu możliwe będzie skosztowanie lokalnego wiśniowego likieru "Ginjinha". Kolejnym punktem będzie Nazare, urokliwa rybacka wioska, gdzie z punktu widokowego rozciąga się niezapomniany widok na plażę oraz zatokę. Przejazd do hotelu w okolicy Lizbony, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

Dzień 8. Faro
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Transfer na lotnisko i wylot do Polski

 

Jest to przykładowy plan wycieczki objazdowej. Więcej informacji uzyskasz w Biurze Podróży Alladyn Travel

Szukaj