UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
RPA - Afrykański Diament

 

Dzień 1
Przelot samolotem do Durbanu. Powitanie przez rezydentów na lotnisku i transfer do hotelu 3*. Kolacja i nocleg.

Dzień 2
Po śniadaniu przejazd trasą nadmorską do rezerwatu Hluhluwe (Sluslue). Po drodze wizyta w wiosce plemienia Zulusów - rdzennej ludności RPA, obecnie najliczniejszej grupy etnicznej tego kraju, która zamieszkuje głównie region KwaZulu Natal. Zobaczymy tradycyjne zuluskie tańce, sposób wytwarzania dzid, będziemy także świadkami ceremonii przygotowywania piwa. Następnie rejs po estuarium rzeki St Lucia, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Pod ochroną Parku Wetland St Lucia znajduje się 5 sąsiadujących ekosystemów: rafa koralowa, jezioro, estuarium rzeki iSimangaliso, buszweld (sawanna), a także zarośla trzcinowe i podmokłe tereny mierzei między jeziorem a oceanem. Rejs będzie doskonałą okazją do obserwacji występujących tutaj zwierząt, m.in. hipopotamów, krokodyli, a także ponad 350 gatunków ptaków. Przejazd na nocleg do hotelu lub lodgy w ok. Hluhluwe, obiadokolacja. (Trasa ok. 350 km)

Dzień 3
Śniadanie i całodzienne safari w najstarszym obszarze chronionym w Afryce - Hluhluwe. Obecnie rezerwat szczyci się najliczniejszą populacją nosorożca białego na świecie (stąd gatunek ten jest również reintrodukowany do innych parków), ale spotkać tu można wszystkich przedstawicieli tzw. „wielkiej piątki” zwierząt afrykańskich, czyli: lwa, słonia, lamparta i bawoła, a także rzadsze nosorożce czarne. Lunch na terenie parku płatny dodatkowo, następnie kontynuujemy popołudniowe safari w rezerwacie. Obiadokolacja i nocleg w ok. Rezerwatu Hluhluwe. (Trasa ok. 100 km)

Dzień 4
Po śniadaniu przejazd do jednego z dwóch królestw na terenie RPA - Suazi. Po drodze mijać będziemy tradycyjne zabudowania zuluskich chat. W Malkerns odwiedzimy fabrykę świeczek, gdzie wyrabiane są produkty o fantazyjnych kształtach, będzie także czas na zakupy miejscowego rękodzieła, następnie wizyta na lokalnym targu. Obiadokolacja i nocleg w hotelu na terenie Suazi. (Trasa ok. 290 km). Możliwość realizacji wycieczki lokalnej do wioski tzw. buszmenów z Suazi (ok. 20 USD).

Dzień 5
Śniadanie, a następnie przejazd do największego parku narodowego Afryki - Krugera. Po drodze odwiedzimy fabrykę szkła, gdzie przy użyciu tradycyjnej metody „dmuchania” powstają wyroby o fantazyjnych kształtach, będzie także czas na zakupy. Odwiedzimy także Instytut Szympansów imienia Jane Goodall, gdzie prowadzi się badania nad tymi fascynującymi zwierzętami, z którymi genetycznie dzielimy 98% DNA. Jednym z największych odkryć Jane Goodall w dziedzinie badań nad szympansami był fakt, że posługują się one narzędziami. W Instytucie przebywają zwierzęta zranione i osierocone, spacer z przewodnikiem który zapozna nas z zachowaniami szympansów, będziemy także świadkami karmienia. Zakwaterowanie w ok. Parku Krugera. (Trasa ok. 320 km)

Dzień 6
Wcześnie rano wyjazd na całodniowe jeep safari w Parku Krugera, które będzie okazją do obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Ok. godz. 9:00 zatrzymamy się w jednym z obozów na śniadanie (suchy prowiant). Park Krugera jest najstarszym i największym parkiem narodowym Afryki, rozciąga się na długości 352 km, od rzeki Limpopo na północy, do Krokodylej Rzeki na południu, a jego powierzchnia przekracza 2 mln ha, które zamieszkuje ok. 150 gatunków ssaków i 500 gatunków ptaków. Park Krugera to także dom tzw. „wielkiej piątki” zwierząt afrykańskich. Powrót na obiadokolację do hotelu lub lodgy, nocleg. (Trasa ok. 250 km)

Dzień 7
Po śniadaniu wyjazd na jedną z najpiękniejszych tras krajobrazowych w Południowej Afryce - „Panorama Route” w Górach Smoczych. Obejrzymy cuda natury, które rozsławiły ten region na całym świecie: Blyde River Canyon - jeden z najgłębszych kanionów na świecie oraz słynne Three Rondavels - trzy szczyty uformowane w kształcie okrągłych tubylczych chat, jak również Bourke's Luck Pot Holes - spektakularne, wyrzeźbione w skale przez wodę cylindryczne formacje koryta rzeki Blyde i Okno Boga (God's Window) - które zawdzięcza swoją nazwę wspaniałym widokom na rozciągającą się poniżej (ok. 900 m) równinę tzw. Lowveld, przechodzącą przez Park Krugera aż do Mozambiku. Odwiedzimy także tropikalny las deszczowy, a następnie zatrzymamy się na sesję fotograficzną przy Wodospadach Berlin i Lizbon. Zatrzymamy się także w miasteczku - skansenie pierwszych odkrywców złota - Pilgrim’s Rest, gdzie zobaczymy samochody sprzed II wojny światowej, dawne wydawnictwo i zabytkowy cmentarz, gdzie spoczywają pierwsi poszukiwacze złota. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w ok. Johannesburga. (Trasa ok. 500 km)

Dzień 8
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Pretorii, stolicy administracyjnej Republiki Południowej Afryki. W Pretorii zobaczymy historyczne centrum: Dom i Muzeum Krugera, budynki Opery i Teatru, Church Square, Pałac Sprawiedliwości, Ratusz oraz Budynki Unii położone na wzgórzu i otoczone przepięknymi ogrodami jak również pomnik Vootrekkerów czyli pierwszych osadników. Odwiedzimy także hurtownię afrykańskiej sztuki ludowej, gdzie będzie można zakupić rzeźby, maski, biżuterię, a nawet diamenty i skóry dzikich zwierząt (wraz z certyfikatami umożliwiającymi ich wysyłkę do Polski). Wyruszamy na przedmieścia Johannesburga do małego prywatnego rezerwatu lwów Lion Park. Z pojazdów 4x4 zobaczymy z niewielkiego dystansu kilka rodzin lwów, często z młodymi w różnym wieku, a także gepardy, likaony oraz surykatki. Jako dodatkowa atrakcja zabawa i zdjęcia z małymi lwami oraz karmienie żyrafy. Odwiedzimy Soweto - afrykańskie miasteczko sąsiadujące z Johannesburgiem. Wizyta w dzielnicy Orlando gdzie na jednej ulicy mieszkało kiedyś dwóch laureatów nagrody Nobla: prezydent Nelson Mandela i biskup Desmond Tutu. Zwiedzimy także Muzeum Aparheidu, gdzie zapoznamy się ze skomplikowaną historią polityczną tego kraju. Następnie powrót do Johannesburga i przejazd przez historyczne centrum z najstarszymi budynkami pamiętającymi początki gorączki złota sprzed 125 lat: Rada Miejska, Rand Lords Club, budynki Giełdy, spacer po słynnej Hollard Street, gdzie mieszczą się historyczne siedziby największych firm wydobywczych w RPA. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg. (Trasa ok. 100 km)

Dzień 9
Śniadanie, a następnie wyjazd w trasę powrotną do Durbanu. Po drodze zatrzymamy się na sesję fotograficzną przy wodospadzie Howick, zobaczymy również pobliską rzeźbę upamiętniającą miejsce aresztowanie Nelsona Mandeli w 1961 r. Następnie wizyta w Pietermaritzburg, gdzie oprócz kolonialnej zabudowy zobaczymy pomnik Mahatmy Gandhi, upamiętniający incydent z 1893 r., który ugruntował w działaczu tzw. metodę biernego oporu, stał się także podwaliną ruchu społecznego satjagraha. (Trasa ok. 580 km). Kolacja i nocleg w hotelu wybranym z oferty pobyt w RPA, gdzie kilka dni, aż do powrotu do Polski, spędzą Państwo na odpoczynku i plażowaniu.

Dzień 10 - 14
Pobyt w wybranym hotelu na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Czas wolny na wypoczynek, kąpiele morskie i słoneczne, a także zakupy. Możliwość skorzystania z wycieczek lokalnych.

Dzień 15
Po śniadaniu wykwaterowanie z pokoi i czas wolny, możliwość korzystania z ogólnodostępnej infrastruktury hotelu. Po południu transfer  na lotnisko w Durbanie. Wylot samolotem do Warszawy.

Dzień 16
Przylot do Warszawy w godzinach porannych.

 

Jest to przykładowy plan wycieczki objazdowej. Więcej informacji uzyskasz w Biurze Podróży Alladyn Travel

Szukaj