UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Senegal i Gambia

 

Dzień 1
Przelot samolotem charterowym do Banjul /międzylądowanie techniczne na Wyspach Kanaryjskich lub w Afryce Północnej. Przylot, transfer do hotelu, obiadokolacja, nocleg w Banjul.

Dzień 2
Po śniadaniu przejazd do portu i  przeprawa promem przez rzekę Gambia do miejscowości Barra.  Podczas oczekiwania na przeprawę będziemy mieli pierwszą możliwość obserwacji typowego folkloru afrykańskiego. Prom jest głównym środkiem lokomocji pomiędzy północą a południem, przeprawia sie tędy zwierzęta: kozy, wielbłądy, wszelaki drób, ponadto kosze z owocami i mnóstwo innych rzeczy. Warto przyjrzeć się wyprostowanym jak struna kobietom niosącym bagaże na głowach i ich barwnym  strojom zwanym bubu. Przejazd przez granicę z Senegalem, załatwienie formalności wizowych. Następnie udamy się do krainy Niominka, poznamy życie ludności z plemienia Serres, zobaczymy typowe domostwo afrykańskie, kuchnię, sypialnie, poznamy członków klanu. Odwiedzimy szkołę. Przejazd na kolację i nocleg w okolicach rzeki Saloum.(Trasa ok. 110 km) Możliwość skorzystania z wycieczki fakultatywnej do Parku Fathala, który oferuje niesamowitą atrakcję jaką jest spacer z lwami w cenie ok. 40 EUR/os.

Dzień 3
Po śniadaniu przejazd do Saint Louis, dawnej stolicy kraju. Miasto usytuowane w pobliżu granicy z Mauretanią, jest drugą co do wielkości aglomeracją Senegalu. St. Louis, niegdyś centrum osadnictwa francuskiego pełni obecnie ważną rolę kulturalną. Jest afrykańskim "Nowym Orleanem", gdzie co roku odbywa się słynny Festival de Jazz Saint - Louis. Kolonialna zabudowa miasta w całości została wpisana na listę UNESCO. Ciekawostką architektoniczną St. Louis jest most zbudowany przez G. Eiffla, twórcy słynnej wieży Eiffla w Paryżu. Przejażdżka dorożkami  po mieście, następnie przejazd do hotelu, obiadokolacja. Wieczorem istnieje możliwość skorzystania z nocnego życia St. Louis, w zależności od terminu w miejscowych klubach odbywają się liczne koncerty. (Trasa ok. 280 km)

Dzień 4
Po śniadaniu zwiedzanie Parku Narodowego Langue de Barberie. Długi i bardzo wąski park rozciąga się wzdłuż rzeki Senegal aż do ujścia oceanu. Zwiedza się go płynąc małą łódką, zwaną pirogą. Park zamieszkują liczne grupy ptaków migrujących, takich jak pelikany, flamingi, kormorany czy czaple. W zależności od stanu wód i związanej z tym migracji zwierząt przewodnik zdecyduje o ew. zamianie Langue de Barberie na położony 60 km na północ od Saint Louis, Park Djoudj. Park Djoudj to równie interesujące królestwo ptaków w tej okolicy. Dodatkowo występują tu liczne ssaki: małpy, gazele, hieny, szakale i guźce. Kolacja i nocleg w hotelu w Saint Louis. (Trasa ok. 120 km)

Dzień 5
Po śniadaniu przejazd w kierunku Dakaru, stolicy Senegalu. Po drodze zobaczymy liczne baobaby. Te olbrzymie drzewa, swoisty symbol kraju, mają tu szczególne znaczenie, oprócz tego, że wykorzystuje się wszystkie partie tego drzewa (korę, liście, owoce), miejsce, w którym rosną jest jakby magiczne. Przystanek przy jednym z najstarszych okazów w tym rejonie. Po południu dotrzemy do słynnego Różowego Jeziora, które ma identyczne właściwości jak Morze Martwe. Jego zasolenie to 380 g na litr wody, co nie pozwala na normalną kąpiel, pływanie. Wielką atrakcją jest unoszenie się na jego powierzchni w pozycji siedzącej. Barwa jeziora (różowo- amarantowa) pochodzi od żyjących w nim mikroorganizmów i jej nasycenie jest zależne od kąta padania promieni słonecznych. Sól z jeziora wydobywa się w ciekawy sposób. Mężczyźni wypływają na środek jeziora nabierając do łódki taką ilość soli aby nie dopełnić łodzi tylko na 1 cm. Na brzegu całe rodziny zajmują się osuszaniem, pakowaniem i wysyłką soli, która zaopatruje prawie całą Afrykę Zachodnią. Jezioro okalają fantastyczne, ogromne wydmy, które w dalszej części przechodzą w szeroką, piaszczystą plażę nad oceanem. W tym miejscu jeszcze niedawno znajdowała się meta słynnego rajdu PARYŻ - DAKAR. Nocleg w okolicach Lac Rose, zakwaterowanie, obiadokolacja. (Trasa ok. 270 km)

Dzień 6
Po śniadaniu zwiedzanie Dakaru. Miasto to ciekawie komponuje wpływy kolonialne, rozległe afrykańskie przedmieścia i budowle zupełnie europejskie. Historyczne, kolonialne budynki, muzea czy galerie współgrają tu z kolorowymi, gwarnymi targami pod gołym niebem. Zobaczymy między innymi Pałac Prezydencki, katedrę, Plac Niepodległości. Senegalczycy to naród wyjątkowo gościnny, bardzo miło przyjmujący turystów. Zawsze uśmiechnięci, skorzy do udzielenia rady czy pomocy. Po południu krótka przeprawa promowa na Wyspę Goree. Ta, należąca do światowego dziedzictwa kultury wyspa (lista UNESCO) ze względu na swoją przeszłość jest ważnym miejscem historycznym dla Afrykańczyków. Od XVI do XIX wieku wyspa była główną bazą wywozu niewolników na drugą stronę Atlantyku. Wyspa Goree była miejscem milionów ludzkich tragedii, tutaj ich więziono, sprzedawano i ładowano na statki. Obecnie wyspa przyciąga wielu zwiedzających swą unikalną, kolonialną zabudową, pięknymi, pastelowymi barwami odrestaurowanych domów oraz specyficznym klimatem minionej epoki. Na wyspie mieszkają liczni artyści, szczególnie malarze. Czas płynie tutaj leniwie, melancholijnie. Zwiedzimy  jeden z przykładowych Domów Niewolników. Następnie udamy się na spacer na wzgórze, które służyło jako plener podczas kręcenia scen do filmu ”Działa Navarony”. Przeprawa promowa, następnie przejazd promenadą nad oceanem pod pomnik Renesansu Afryki, który w całości odlany jest z brązu a rozmiarami przewyższa Statuę Wolności w Nowym Jorku. Przejazd do hotelu w okolicach Lac Rose, zakwaterowanie, kolacja. (Trasa ok. 80 km)

Dzień 7
Wcześnie rano przejazd do Rezerwatu Bandia. Safari jeepami 4 x 4, podczas którego można podziwiać dzikie zwierzęta: nosorożce, żyrafy, bawoły, antylopy, krokodyle, małpy a także strusie i inne gatunki ptaków. Po południu dalsza podróż do Toubacouta i dalej do Banjul. Kolacja i nocleg w okolicy Banjul. (Trasa ok. 230 km)

Dzień 8
Po śniadaniu zwiedzanie Banjul, stolicy najmniejszego państwa w Afryce. Zobaczymy między innymi Muzeum Etnograficzne w Katchikally razem z rezerwatem krokodyli, Kościół Św. Marii, Łuk Triumfalny, skąd rozpościera się wspaniały widok na miasto. Będziemy mieli okazję podziwiać miejscowe rękodzielnictwo na tutejszym, wielkim bazarze. Po południu czas wolny na zakupy.
Transfer  na lotnisko, powrót do Polski

 

Jest to przykładowy plan wycieczki objazdowej. Więcej informacji uzyskasz w Biurze Podróży Alladyn Travel

Szukaj