UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.
Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…
Zrozumiałem
Stolica: Tirana
Powierzchnia: 28 748 km²
Ludność: 2 831,7 tys.
Waluta: lek albański (ALL) 1 ALL = 100 qindarek
Góry schodzące wprost do morza, rajskie zatoki, piaszczyste plaże i śródziemnomorska przyroda. Albania jest ciekawym krajem przede wszystkim ze względu na swoją autentyczność, przyzwoite warunki do wypoczynku nadmorskiego i ciekawe atrakcje wypełniające czas wolny od plażowania. Nie brakuje tam zabytków w postaci historycznych klasztorów prawosławnych, a także nieodkrytych górskich wiosek i szczytów czekających na miłośników wspinaczki górskiej. Wakacyjny region Wybrzeża Jońskiego, znajdujący się w południowej części Albanii, tworzy wąski pas nad błękitem morskiej toni z sąsiedztwem greckiej wyspy Korfu i Grecji. Krajobraz dodatkowo wzbogacony jest rzeczkami spływającymi z gór oraz wzgórzami pokrytymi drzewkami pomarańczowymi i gajami oliwnymi. Położenie nad ciepłym Morzem Jońskim sprawia, że sezon wakacyjny jest tam niezwykle długi i zachęca do przyjazdu dobrymi warunkami pogodowymi.
Saranda
jest letnią stolicą Wybrzeża Jońskiego, kurort z ciepłym klimatem, piaszczystymi plażami i rozwijającą się infrastrukturą turystyczną. Najatrakcyjniejsze miasto tej części kraju położone jest nad uroczą zatoką o kształcie podkowy z przepięknym portem, z którego można wyruszyć na zwiedzanie greckiej wyspy Korfu. Główną atrakcją jest oczywiście morze, niemniej w wolnym czasie można zająć się zwiedzaniem miasta. Plaże Sarandy ciągną się generalnie wzdłuż całego wybrzeża, więc nie będzie problemu ze znalezieniem dogodnego miejsca dla całej rodziny. Niektóre odcinki są piaszczyste i delikatnie opadają ku morzu, a dobre zagospodarowanie sprawia, że bez problemu można wynająć leżaki, parasole czy sprzęt do uprawiania sportów wodnych. Mnóstwo hoteli usytuowanych jest również na obrzeżach, więc tam warto rozglądnąć się za nieco spokojniejszym lokum z widokiem na morze, dostępem do basenu i złoto-piaszczystej plaży. Warto pokusić się także o wyprawę do plaż dostępnych tylko od strony morza.
Durres
jest drugim co do wielkości miastem. Większość Albańczyków i turystów przyjeżdża do Durres ze względu na plaże za złocistym piaskiem i ciepłą wodę nadającą się do uprawiania wszelkich sportów wodnych. Z racji tego, że miasto było pod wpływem wielu kultur, budowano tam liczne świątynie, a ślady historycznych pozostałości można obecnie podziwiać w doskonale zaopatrzonym Muzeum Archeologicznym, prezentującym artefakty z okresu greckiego, hellenistycznego i rzymskiego. Warto wdrapać się na nadmorskie wzgórze w pobliże latarni morskiej, by objąć wzrokiem panoramę całej zatoki, przy której rozłożył się port i nabrzeże z wieloma hotelami. Miejsc noclegowych tam nie brakuje, a kurort uchodzi za najlepszą bazę noclegową Albanii.
Vlora
jest w miejscu, gdzie rozdzielają się morza Jońskie i Adriatyckie, czuwa nad malowniczą zatoką jeden z najważniejszych kurortów Albanii, duży port i turystyczne miasto ze śródziemnomorskim kolorytem. Palmy przy głównej drodze, przyjemne plaże i świetna baza noclegowa świadczą o atrakcyjności tego miejsca. Dynamicznie rozwijający się kurort oferuje turystom liczne atrakcje kulturalne. Podczas spaceru po mieście można trafić do wielu historycznych miejsc, niemniej spacerowy trakt nigdy nie omija wysadzanego palmami bulwaru Sadik Zotaj z eleganckimi sklepami, restauracjami, hotelami i apartamentami. Mnóstwo miejsc noclegowych ulokowało się w pobliżu zadbanych, w większości piaszczystych plaż, które zalewane są czystymi wodami Adriatyku i promieniami ciepłego słońca przez większość dni w roku. Romantyczny wieczór można spędzić popijając rakiję lub przepyszną kawę w którejś z kawiarenek, albo też w trakcie spaceru na wzgórze Kuzum Baba, z ujmującą panoramą miasta. Z racji tego, że Albańczycy mają taniec we krwi, uliczki Vlory skrywają kilka interesujących miejsc na spędzenie upojnej nocy, pełnej bałkańskich rytmów i wybornych drinków.
Butrint - ta niewielka starożytna osada, zachwyca swym wyglądem. Położone na południu Albanii. Zadbane, otoczone parkiem narodowym i wciąż jeszcze nie przeludnione miejsce, pozwala nam nie tylko na zobaczenie zabytków z przed tysięcy lat, lecz również na wypoczynek pośród cieni drzew i starożytnych budowli. Osada od 1992 roku wpisana jest listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Obecnie na terenie Butrint możemy oglądać pozostałości wszystkich okresów rozwoju miasta.
Gjirokaster
to między innymi, wciąż zamieszkiwanymi starymi kamiennymi domkami starówki, pokrytymi szarymi łupkami. Liczne uliczki są bardzo strome, dlatego też Gjirokastra zwana jest „Miastem Tysiąca Schodów”. W 2005 roku miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bardzo charakterystyczna jest zabudowa miasta, wybudowanego na dość stromym wzgórzu.
Himara i Zamek Porto Palermo
- niewielki zamek położony jest w bardzo pięknym miejscu. Budowlę postawiono na planie trójkąta z trzema potężnymi basztami w narożnikach. Tak naprawdę zamek wybudowano na wyspie, leżącej około 30 metrów od brzegu, ale usypano groblę, wypełnioną ziemią i kamieniami , aby uzyskać połączenie warowni z lądem.
Berat
to jedno z najpiękniejszych miast na Bałkanach. Położone w środkowej Albanii, nad rzeką Osum. Względu na charakterystyczną zabudowę usytuowaną na stokach wzgórzach „miastem tysiąca okien”. Berat jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast w Albanii w zakresie architektury, kultury i historii.
Jedzenie w Albanii nie stanowi żadnego problemu. Znajdziemy tam pełno restauracji i kawiarenek oferujących przeróżne jedzenie. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Z dań mięsnych koniecznie trzeba spróbować: qofte – smażone, okrągłe kotleciki niekiedy zapiekane z serem feta, qebap – inny rodzaj smażonych kotlecików,byrek – danie podobne do macedońskiego burka, które przyrządza się z cienkich warstw ciasta nadziewanego serem, mięsem lub warzywami, gjyvec – potrawa z ryżu z papryką, warzywami i mięsem.
Popularna jest także znana w innych krajach musaka, czyli rodzaj zapiekanki z mięsa, najczęściej podawanej z ziemniakami, warzywami i jajkami. Warto pamiętać, że kebab w centralnej części Albanii zwany jest sufllaqe, natomiast w południowej po prostu pita.
Z deresów można zamówić tradycyjną, bałkańską baklavę, czyli słodkie ciastko sporządzone z ciasta francuskiego, orzechów lub migdałów zapieczonych z gęstym syropem, ale także inne ciastka wyrabiane na podobnych zasadach: chalva revani, kadaif czy hasude. Warto również wydać trochę drobnych na spróbowanie puddingu ryżowego z mleka owczego – oriz me tamel, z dodatkiem rodzynek, cukru i kilku innych słodkości.
Nieodłącznym elementem bałkańskiego życia jest tradycyjna, piekielnie mocna rakija sączona przez dłuższą chwilę z kieliszka. Z innych alkoholi na uwagę zasługują znakomite wina, które najczęściej pochodzą z okolic Korczy i Beratu, niemniej sporo winnic położonych jest także niedaleko Tirany oraz pomiędzy Lezhą a Szkodrą. Zachwycić się można przykładowo butelką albańskich odmian winogron takich jak: Zi, Puls czy Sheshi.
Warto pamiętać, że w Albanii, podobnie jak w Bułgarii, kiwnięcie głową znaczy zupełnie coś przeciwnego, niż w większości krajów europejskich, czyli po prostu Albańczycy kiwając głową na boki, mówią „tak”, natomiast z góry na dół wyrażają dezaprobatę. Przy zwiedzaniu meczetów warto zapytać osobę pilnującą wejścia o zgodę, jeżeli jest taka potrzeba zdjąć obuwie w przedsionku i nie wchodzić na dywan w środku sali. Kobiety powinny mieć zakryte ramiona i dekolty, a mężczyźni unikać krótkich spodni. Przed robieniem zdjęć w świątyniach czy osobom w ludowych strojach, wypada wcześniej zapytać o zgodę i w razie potrzeby uiścić odpowiednią opłatę.
W Albanii mamy przeważnie ładne piaszczyste plaże. Plaże są publiczne, związku z tym możemy sobie odpłatnie za ok. 3-4euro wypożyczyć komplet leżaków i parasol.
Sezon trwa tu nawet do końca wrześniu, jest wtedy jeszcze wystarczająco ciepło, by pływać w Morzu Jońskim, aczkolwiek lipiec i sierpień są najcieplejszymi miesiącami idealnie nadającymi się na plażowanie.
Dla obywateli Unii Europejskiej, który przebywać będą w Albanii krócej niż trzy miesiące nie jest wymagana wiza. Podróżujemy na dowód osobisty lub paszport.
W Albanii jest lek albański (ALL) 1 ALL = 100 qindarek. Ceny usług gastronomicznych i artykułów spożywczych nalezą do niskich. Są to najniższe ceny na naszym kontynencie. Przykładowe ceny: chleb – 60-80 leków, woda mineralna – 50 leków, warzywa, owoce w sezonie – 50-150 leków, wędliny – 500-1000 leków, kawa – 30-100 leków
.
Nie ma żadnych trudności związanych z komunikacją w Albanii, możemy korzystać z taksówek, autobusów i minibusów.
W Albanii obowiązuje taki sam czas jak w Polsce.
Autokarem ok. 24h
Podróżujący samochodem powinni liczyć się z koniecznością dokonania przy wyjeździe opłaty za korzystanie z dróg w wysokości 1 EUR za każdy dzień pobytu. Ponadto powinni posiadać międzynarodowe prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC - „zieloną kartę". Uznawane są „zielone karty" wystawiane przez polskie towarzystwa ubez-pieczeniowe. W ostatnim okresie zmodernizowano dużą część dróg głównych, jednakże stan pozostałych jest niezadowalający. Praktycznie nie ma autoryzowanych stacji napraw samochodów poza Mercedesem i Oplem w Tiranie (o bardzo niskiej jakości usług) - najbliższe funkcjonują w Macedonii i Grecji.
Napięcie w sieci wynosi 220 V.
Działają bez problemów.
Tak - po
Nie - jo
Dziękuję, - faleminderit
Dziękuję bardzo - faleminderit shumë
Nie ma za co, Proszę - ju lutem, S'ka gjë
Proszę - ju lutem
Przepraszam - më falni
Dzień dobry - Mirëdita
Do zobaczenia - Mirupafshim për së shpejti
Dobry wieczór -Mirëmbrëma
Dobranoc - Natën e mirë
Nie rozumiem - Nuk kuptoj.
Jak się nazywasz? -Si e keni emrin?
Albania, Tirana, Rruga e Durresit 123,
Tel.: +355 4 4510020 Tel. dyżurny: +355 694022011 Faks: +355 4 2233364
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.tirana.msz.gov.pl