UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

PRZEWODNIK PO BUŁGARII

Stolica: Sofia

Powierzchnia: 110 910 km²

Ludność: 7 640,2 tys.  

Waluta: lew (BGN), 1 BGN = 100 stotinek

Wybrzeże Morza Czarnego w Bułgarii nie od dziś cieszy się wielką popularnością wśród turystów bardzo chętnie zaglądających do tego wymarzonego miejsca urlopowego. Linia brzegowa w Bułgarii ma blisko 400 km, cała riwiera kusi turystów nieskończoną ilością restauracji, barów i dyskotek, a przepiękne plaże gwarantują wypoczynek na najwyższym poziomie. Północne odcinki wybrzeża charakteryzują się tym, że tafla morza jest spokojna, plaże szerokie i łagodnie schodzą do stosunkowo płytkiej wody, brzegi są zalesione, a dodatkową atrakcję stanowią występujące powszechnie źródła mineralne. Południe jest bardziej dzikie, plaże otaczają strome wydmy, a między skałami można znaleźć malownicze zatoczki.

Słoneczny Brzeg jest najbardziej popularnym kurortem Bułgarii. Miejscowa plaża ma kilka kilometrów długości i jest bardzo szeroka, przez co uchodzi za najlepszą na wybrzeżu. W Słonecznym Brzegu rozrywki nie trzeba szukać daleko – kasyna, dyskoteki, kluby nocne oraz restauracje sprawią, że wieczory nie będą nudne, a malownicze zachody słońca zapadną głęboko w pamięci. 

Nessebar - ok. 3km od Słonecznego Brzegu, jedno z najbardziej malowniczych miejsc wybrzeża, położone na skalistej wysepce połączonej ze stałym lądem wąską groblą. Antyczne i średniowieczne budynki wspaniałej starówki wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Turyści wypoczywający w Neseberze bardzo często korzystają z plaż w Słonecznym Brzegu, Burgas i Pomorie.

Rawda położona ok. 2km od Nessebaru, kurort intensywnie rozwijający się w ostatnich latach. Osoby wybierające się do Rawdy mogą korzystać z dwóch plaż, a także z atrakcyjnych sportów wodnych. W centrum miejscowości znajduje się wiele sklepów i restauracji. W 2006 roku otwarty został tutaj wspaniały Aquapark.

Pomorie to miejsce relaksu z bogatą historią, do którego zagląda wielu turystów zachęconych korzystnym mikroklimatem i wspaniałymi plażami. Brzeg morski jest niski i piaszczysty, co zapewnia komfortowy wypoczynek szczególnie rodzinom z małymi dziećmi. Zadowoleni będą także turyści, którzy niepewnie czują się w wodzie, gdyż płaska linia brzegowa, nieznacznie opadająca do morza, stwarza idealne warunki do nauki pływania.

Sozopol jest najstarsza miejscowością w tej części wybrzeża. Miasto szczyci się kilkoma cennymi zabytkami, które warto zobaczyć. W małym porcie często można spotkać rybaków sprzedających okolicznym restauracjom świeżo złowione ryby. Miasto posiada dwie plaże, północną i południową, na których nigdy nie ma problemu ze znalezieniem dogodnego miejsca.

Primorsko to piękna, kilkukilometrowa plaża sąsiaduje ze starym lasem dębowym, co sprawia, że Primorsko jest idealnym miejscem na spędzenie urlopu wśród malowniczej i ciekawej okolicy. Największym atutem i zaletą Primorska są niespotykane nigdzie indziej na bułgarskim wybrzeżu dwie piękne, szerokie, piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do morza. Nowo wybudowana promenada dookoła półwyspu sprzyja długim spacerom wzdłuż wybrzeża. To miejscowość dla każdego, szczególnie polecamy tym, którzy uwielbiają kąpiele słoneczne, gorące morze i dobrą zabawę.
Kiten jest położona 5 km dalej na południe od Primorska. To ładnie wkomponowana w leśny krajobraz miejscowość nie ma tradycyjnego centrum. Sklepy, restauracje i hotele ulokowane są przy drogach pomiędzy dwiema plażami.

Święty Włas jest położony ok. 3km na północ od Słonecznego Brzegu. Długa plaża łączy tę sympatyczną miejscowość ze Słonecznym Brzegiem, dzięki czemu każdego wieczoru można spacerować między kurortami i odwiedzać coraz to nowe restauracje, bary i dyskoteki, których w okolicy nie brakuje.

Elenite to ośrodek wypoczynkowy gdzie dominują wille i hotele usytuowane w zielonym parku. Większość osób przyjeżdża tu na wczasy typu - all inclusive. Goście mogą korzystać z prywatnej plaży, obiektów sportowych, parku wodnego, sklepów, restauracji, a wieczorami oglądać program rozrywkowy.

Złote Piaski - drugi po Słonecznym Brzegu najsłynniejszy kurort Bułgarii, położony 17 km od Warny. Największe walory tego miejsca to przede wszystkim gorące morze, złote piaski , piękny las, lecznicze źródła mineralne oraz również wszelkiego rodzaju atrakcje sprzyjające ciekawemu spędzaniu wolnego czasu.  Aktywny wypoczynek można powiązać z leniuchowaniem na plażach, co jak najbardziej odpowiada wielu wczasowiczom.

Kraniewo to kurort rozciągający się nad malowniczą zatoką w kształcie podkowy, znany z długiej plaży, na której wypoczynek będzie niezwykle przyjemny. Morze w tym miejscu jest płytkie, z czego najbardziej zadowolone będą dzieci i miłośnicy uprawiania sportów wodnych.

Czajka jest jednym z kompleksów wakacyjnych, który co roku przyciąga turystów szukających wymarzonego wypoczynku. Na wspaniałych plażach wypoczywać będą dorośli, a dzieci spędzą cudowne chwile w mini-pociągu, na basenach ze zjeżdżalniami, jeżdżąc na kucykach, oglądając przedstawienia kukiełkowe czy bawiąc się w dyskotekach dla maluchów.

Bałczik to  miasto słynie z wspaniałego portu, w którym można obserwować fascynujące ławice małych rybek. Miejscowe plaże znane są stąd, że przy odpowiednim oświetleniu wytwarzają charakterystyczną, srebrną poświatę, a wybrzeże w związku z tym określane jest Srebrną Riwierą. Centrum miasta, po którym można przechadzać się wieczorami jest spokojne i przyjazne, a luksusowe hotele wkomponowane w malowniczy krajobraz zapewniają komfortowy wypoczynek.

Albena to malowniczy kurort zajmuje najpiękniejszą część wybrzeża na północ od Warny. Na wspaniałej piaszczystej plaży osiągającej nawet 100 m szerokości nie będzie problemu ze znalezieniem idealnego miejsca do opalania, a wspaniały widok umilą piaszczyste wydmy chroniące od wiatru wypoczywających. 

KUCHNIA: 

Wyżywienie w Bułgarii nie stanowi problemów. Nie ma żadnych problemów z florą bakteryjną . 

Popularne potrawy: 

  • Bob czorba – zupa fasolowa. 
  • Szkembe czorba – flaczki wieprzowe lub cielęce. 
  • Ser po szopsku – słony ser zapiekany z jajkiem w glinianym naczyniu. 
  • Musaka – zapiekanka z mięsa i warzyw. 

Będąc w Bułgarii warto spróbować alkoholi nieco mocniejszych, takich jak rakija – wysokoprocentowy napój przygotowany z oddestylowanego wina czy koniaku. Popularnością cieszy się też śliwowica.

OBYCZAJE:

Przy płaceniu dużymi nominałami, nie mówi się dziękuję, gdyż kelner zatrzyma wtedy gotówkę dla siebie, a jeśli nic nie powiemy, odniesie resztę na stół. Palenie jest w Bułgarii powszechne, ale zarządzenia władz stawiają kawiarniom i restauracjom wymóg wygospodarowania specjalnych pomieszczeń dla niepalących, a zdarza się, że kelnerki i tak przynoszą do każdego stolika popielniczki, więc mimo wszystko trzeba zwracać uwagę, gdzie się siada. W Bułgarii zakazane jest fotografowanie i filmowanie obiektów wojskowych. Należy także pamiętać o pozwoleniach fotografowania świątyń.

PRZYKŁADOWE WYCIECZKI FAKULTATYWNE

Nessebar - jedno z najbardziej malowniczych miejsc wybrzeża, położone na skalistej wysepce połączonej ze stałym lądem wąską groblą. Antyczne i średniowieczne budynki wspaniałej starówki wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Bałczik - miasto słynie z wspaniałego portu, w którym można obserwować fascynujące ławice małych rybek. Miejscowe plaże znane są stąd, że przy odpowiednim oświetleniu wytwarzają charakterystyczną, srebrną poświatę, a wybrzeże w związku z tym określane jest Srebrną Riwierą.

Warna - wizyta i przedstawienie z udziałem uzdolnionych delfinów wraz z ich treserami w warneńskim delfinarium. Możliwość skorzystania z  parku morskiego oraz wesołego miasteczka "Varna-land".

Istambuł - wycieczka jedno- lub dwu- dniowa. Miasto leżące po obu stronach cieśniny Bosfor, łączy Europę z Azją, Trację z Anatolią, Morze Czarne z Morzem Marmara, wschód z zachodem, chrześcijaństwo z islamem, tradycję z nowoczesnością. Stambuł to nie tylko arcydzieła starożytnej architektury, to również miejsce, które kojarzy się ze wspaniałymi tureckimi bazarami pełnymi tajemniczych zakamarków i ukrytych w nich skarbów. Najsłynniejszy z nich to WIELKI BAZAR. Obowiązuje tu posiadanie wizy tureckiej koszt 20/30$. Wycieczka nie jest realizowana z rejonu Złote Piaski

PLAŻA:

Bułgaria słonie z przepięknych szerokich piaszczystych plaż. Są one plażami publicznymi gdzie za ok. 4-7euro wypożyczyć parasol i dwa leżaki. Warto natomiast na początku pobytu zakupić samemu parasol, co pozwoli zaoszczędzić trochę pieniążków.

KLIMAT:

Do Bułgarii warto wybrać się od połowy czerwca do połowy września, kiedy temperatura wody morskiej wynosi średnio 24°C, zachęcając do kąpieli w tym całym okresie.

NIEZBEDNE DOKUMENTY I WIZY:

Turyści podróżujący do Bułgarii zarówno samolotem i autokarem muszą posiadać dowód osobisty lub paszporty. Na terenie Bułgarii bez wizy można przebywać 90 dni w ciągu 6 miesięcy, a okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu.

SŁUŻBA ZDROWIA:

Przed wyjazdem do Bułgarii zaleca się zabranie ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która umożliwia skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych z przyczyn medycznych udzielanych w sytuacjach niespodziewanych podczas pobytu na terytorium innego państwa. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych.

WALUTA I CENY:

Jednostka monetarna to l lew (BGN), 1 BGN = 100 stotinek. Najlepiej zabrać do Bułgarii Euro. Kurs lewa w stosunku do euro jest stały i wynosi 1Euro = 1,91 - 1,95 BGN. Bankomaty spotyka się bardzo często, choć należy mieć na względzie, że w mniejszych miejscowościach występuje ich wyraźnie mniej. Bułgaria oferuje turystom dobre ceny żywności i używek. Orientacyjne ceny: obiad w restauracji 5-15 BGN, pocztówka od 1 BGN, coca-cola(0,25 l) od 0,5 BGN, warzywa od 1,5 BGN. Owoce od 1 BGN, kawa od 0,5 BGN, wino i wódka od 7 BGN, piwo od 1 BGN, lody od 1 BGN, chleb od 1 BGN

KOMUNIKACJA:

Poruszając się po Bułgarii można korzystać z bogatej oferty środków komunikacji. Jeśli chodzi o komunikację miejską do dyspozycji turystów są autobusy, trolejbusy i tramwaje, taksówki (cenę za przejazd należy uzgodnić przed kursem), a także rozwijająca się sieć metra.

CZAS:

W Bułgarii zegary wskazują godzinę późniejszą, więc wjeżdżając na teren tego kraju przestawiamy zegarek o jedną godzinę do przodu.

CZAS PODRÓŻY:

Autokarem 24-26h
Samolot 2h, lotnisko Warna lub Burgas

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW:

Honorowane są polskie i międzynarodowe prawo jazdy. Nie wolno udostępniać swojego pojazdu obywatelowi bułgarskiemu, jak również nie wolno kierować pojazdem należącym do obywatela bułgarskiego, chyba że posiada się notarialnie poświadczone pełnomocnictwo właściciela. Od 1 stycznia 2005 r. wprowadzono w Bułgarii winiety dla wszystkich rodzajów pojazdów. Cena winiety tygodniowej dla pojazdów osobowych o liczbie miejsc nie większej niż 8 wynosi 5 EUR, dla pojazdów z liczbą miejsc ponad 8 oraz pojazdów o dwóch osiach przeznaczonych do przewozu towarów wynosi 25 EUR, dla pojazdów ciężarowych o więcej niż dwóch osiach - 49 EUR.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

Napięcie w sieci wynosi 220 V.

TELEFONY KOMORKOWE:

Działają bez problemów.

PRZYDATNE ZWROTY

dzień dobry - dobarden
dobry wieczór -dobar weczer
do widzenia - dowijdane/sbogom
dobranoc - leka noszt
proszę - molia
dziękuję - błagodaria
przepraszam - izwinete/izwiniawaite
ile to kosztujeś - kołko struwa...?
gdzie jest...? - kade...?
tak - da
nie - ne
nie rozumiem - ne razbiram

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Bułgarii

Bułgaria, Sofia, Chan Krum 46, 1000 
Tel.: +359 2 987 26 10 Tel. dyżurny: +359 888 54 34 00 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
http://www.sofia.polemb.net

Szukaj