UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.
Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…
Zrozumiałem
Stolica: Zagrzeb
Powierzchnia: 56 610 km²
Ludność: 4 437,4 tys.
Waluta: kuna chorwacka (HRK), 1 kuna = 100 lipa
Chorwacja leży na południu Europy ok. 1000 km od granicy polskiej. Chorwacja jest krajem bezpiecznym, o zróżnicowanym krajobrazie, graniczący na długości ponad 600 km z czystym ciepłym morzem, dlatego chętnie wybierają go rodziny z dziećmi, nurkowie i żeglarze. Chorwacja ma do zaoferowania sporo zabytków, które wpisane są na listę UNESCO jak i sporo parków narodowych, w których można zrelaksować się wśród nadmorskich klimatów
Umag - liczne plaże i osiedla turystyczne leżące wśród sadów i winnic zapewniają dogodny wypoczynek pełen atrakcji związanych chociażby ze sportami wodnymi, do których piękna okolica nadaje się idealnie. Piaszczyste plaże i czysta woda otrzymały certyfikat Błękitnej Flagi.
Poreč - atutami kurortu są bogata infrastruktura turystyczna, liczne zabytki, imprezy kulturalno-rozrywkowe oraz przepiękne widoki podkreślane bujną roślinnością. Wielu turystów przyjeżdża tutaj specjalnie po to, żeby zobaczyć bazylikę Eufrazjana wpisaną jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Lokalną atrakcją są także położone za miastem jaskinie Beredine, do których w sezonie ustawiają się długie kolejki.
Rovinj - jedno z najpiękniejszych miast Istrii określane mianem chorwackiego Saint-Tropez, starówka zamknięta jest dla samochodów, a wzrok turystów przyciąga dzwonnica kościoła św. Eufemii, z której rozpościera się wspaniały widok na kanał Limski przypominający skandynawskie fiordy.
Banjole - miejsce chętnie odwiedzane przez turystów z racji doskonałych warunków do nurkowania oraz spokoju i wakacyjnej atmosfery goszczącej na pięknych plażach.
Medulin - jest idealnym miejscem na zażywanie kąpieli słonecznych, natomiast w samym mieście popularnością cieszy się wiele restauracji serwujących regionalne specjały. Ciepła, lazurowa woda przyciąga miłośników niemalże wszystkich dostępnych sportów wodnych, przy czym zaplecze sportowe w tej części regionu uchodzi za jedno z lepszych. Kurort tętni życiem nocnym, dlatego przed udaniem się na trwające do rana dyskoteki warto posilić się pożywnym brodetto, czyli rodzajem zupy z kałamarnicy.
Pula - jedno z najstarszych miast na chorwackim wybrzeżu, znane jest przede wszystkim jako prężnie działający ośrodek turystyczny i komunikacyjny, co sprawia, że turyści właśnie tam planują spędzić wolny czas. Wizytówką pięknego miasta jest świetnie zachowany amfiteatr z I stulecia n.e., będący jednocześnie szóstą tego typu pod względem wielkości budowlą pozostawioną przez Rzymian. W mieście nie ma dogodnych miejsc kąpielowych, ale dla turystów przygotowano rozległe plaże niedaleko Verudeli na wybrzeżu Zlatne Stijene, gdzie dojeżdża komunikacja miejska.
Rabac - uchodzi za jeden z lepszych kurortów na wybrzeżu pod względem bazy noclegowej. Będąc w okolicy warto odwiedzić miejscowość Barbanu, która słynie z wyścigu po pierścień.
Opatija - kurort znany przede wszystkim ze wspaniałej riwiery.Wolne chwile można przeznaczyć na spacery po imponującej promenadzie im. Cesarza Franciszka Józefa, prowadzącej aż do sąsiedniego kurortu Lovran. W trakcie przechadzki warto odbić z deptaku i skorzystać z kąpieli, gdyż miejsc do tego przeznaczonych nie brakuje. Cała okolica usiana jest zatoczkami ze wspaniałymi żwirowymi plażami, a także tawernami serwującymi pyszne owoce morza.
Novi Vinodolski - tłumnie odwiedzany kurort ozdabia ładna starówka z wąskimi ulicami i wspaniałe kąpieliska mające ponad stuletnią tradycję. W okolicach utworzono liczne trasy rowerowe urozmaicające wypoczynek i pomagające zrzucić zbędne kilogramy.
Crikvenica - miejsce oferuje rewelacyjne zaplecze hotelowo-gastronomiczne, a piękne plaże z gruboziarnistym piachem są bez wątpienia atutem charakteryzującym riwierę. Turyści znajdą wytchnienie na kilkukilometrowym odcinku z kąpieliskami połączonymi przepiękną promenadą. Wieczorami można na niej spotkać wielu wczasowiczów wracających po plażowaniu do swoich kwater.
Selce - nieduży kurort charakteryzuje mała przystań i niewielki, malowniczy port, wspaniała promenada i liczne okoliczne plaże zapewniające idealny wypoczynek, o który zadba dodatkowo bogata infrastruktura turystyczna. Miejscowość znana jest na całym wybrzeżu, gdyż ładne, żwirowe plaże otrzymały liczący się w Chorwacji certyfikat Błękitnej Flagi.
Rijeka - malownicze uliczki przeznaczone wyłącznie dla ruchu pieszego i przyjemne kawiarniane ogródki, w których przyjemnie można spędzić czas, jeden z najciekawszych kurortów regionu Kvarner.
Zadar - miasto kojarzone jest przede wszystkim z rzymskimi zabytkami, ale w trakcie zwiedzania może się okazać, że są one tylko przeciwwagą dla wielu innych budowli pochodzących z późniejszych epok. Po wielu godzinach spędzonych na zwiedzaniu zabytków niebywałe melodie wygrywane przez wiejący wiatr i szum morskich fal będą miłym zaskoczeniem i zwieńczeniem wspaniale spędzonego dnia. Jego ostatecznym ukoronowaniem będzie niepowtarzalny zachód słońca skrywającego się powoli za wyspami zadarskiego archipelagu.
Biograd - jeden z najpopularniejszych kurortów na wybrzeżu dalmatyńskim z wspaniale rozwiniętą bazę turystyczną oraz bogatą historią. Dzięki takiemu połączeniu można doskonale wypocząć oraz poznać wspaniałe zabytki. Miasto tętni życiem i pełne jest pogodnych turystów, którzy testują regionalną kuchnię, lokalne wina i spędzają wolny czas na wspaniałych plażach.
Szybenik - najmłodsze miasto wybrzeża, które w odróżnieniu od innych dalmatyńskich miast zbudowanych przez Greków czy Rzymian, założyli chorwaccy królowie. Ciekawscy turyści mogą popłynąć na okoliczną Wyspę Krapanj, na której znajduje się muzeum gąbek. Wolny czas najlepiej spędzać w kilku ciekawych kawiarenkach lub na kąpielach w przyjemnych zatoczkach, których w okolicy nie brakuje.
Vodice - chętnie zatrzymują się tam turyści poszukujący idealnych plaż, nazwa miasta Vodice pochodzi od okolicznych źródeł słodkowodnych, które podobno sprzyjają płodności, co z pewnością może ucieszyć wypoczywających w tym miejscu wczasowiczów.
Primosten - przykład wypoczynkowej miejscowości, która ma z jednej strony wspaniałe zabytki i malownicze położenie, a z drugiej luksusowe hotele i apartamenty otoczone piniowy lasem. Miasto dzięki pięknemu położeniu najkorzystniej wygląda z oddali, chociaż wszystkie walory można poznać w trakcie spacerów po wąskich i krętych uliczkach.
Trogir - miasto w Chorwacji wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co jest chyba najlepszą reklamą turystyczną. Warto odwiedzić to urokliwe miasto choćby z tego powodu, że przez całe lato trwają imprezy związane z Trogirskim Latem Kulturalnym. Trogir uchodzi za małą Wenecję w środku Dalmacji, a turystyka jest głównym źródłem dochodu.
Makarska - naturalny port na południowym wybrzeżu półwyspu Sv. Petar liczący kilkanaście tysięcy mieszkańców jest dogodnym miejscem do wypadów na wyspę Brac. Centrum miasta jest zabytkowe i cieszy się popularnością zwiedzających, natomiast w nowszej części, która każdego dnia tętni nocnym życiem, zlokalizowane są liczne bary i restauracje.
Gradac - największa miejscowość górnej Riwiery Makarskiej. Na południe od portu znajduje się najdłuższa plaża riwiery. Na pewno nie będzie problemu ze znalezieniem na niej ustronnej miejsca dla siebie i swoich bliskich. Gradac jest dogodnym miejscem do wypadów na wyspę Korculę czy Hvar, które w okresie letnim ożywiają na dobre i są tłumnie odwiedzane.
Omis - niezwykle ciekawy kurort położony u ujścia do morza rzeki Cetiny. Turyści zafascynowani nie tylko kulturą chorwacką znajdą tam również wpływy innych państw, gdyż większość zabytków miasta powstała za panowania weneckiego. Miłośnicy pieszych wędrówek mogą w celu poszukiwania lokalnych, malutkich wiosek przemierzać wspaniałe okolice pełne winnic i pól uprawnych, które określane są mianem Zagory Dalmatyńskiej.
Podgora - kurort uchodzi za jedną z najbardziej malowniczych miejscowości Riwiery Makarskiej. Znajduje się tam przepiękny port dla łodzi rybackich oraz promenada z bulwarem kamiennym przyciągającym wieczorami najwięcej spacerowiczów. Współczesne hotele mieszają się ze starą zabudową, co dodatkowo wzbogaca urok malowniczego zakątka.
Baska Voda - jeden z najstarszych ośrodków turystycznych na wybrzeżu jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na Riwierze Makarskiej. Charakteryzuje się długimi, żwirowymi plażami, wzdłuż których rosną lasy sosnowe dające wytchnienie od promieni słonecznych.
Igrane - turystyczna miejscowość charakteryzuje się żwirową i piaszczystą plażą, na której można odpoczywać do zmroku i wygrzewać się w promieniach słonecznych. Nad miastem góruje dzwonnica kościoła Gospy od Ruzarija. Ciekawostką jest znajdujący się w gajach oliwnych średniowieczny pomnik, który uchodzi za najbardziej znany na Wybrzeżu Makarskim.
Orebic - również cieszy się niezwykłą popularnością. Jest to niewielki kurort. Najbardziej znaną plażą jest piaszczysta Trstenica, ale swoje uroki mają również spotykane plaże kamieniste, żwirowe oraz pomosty kąpielowe.
Zivogosce - uroczy kurort wabiący turystów pięknymi plażami uformowanymi z kamyczków, krystalicznie czystą wodą oraz sosnowym lasem dającym schronienie przed upałem. Doskonałe zakwaterowanie oferują hotele, apartamenty i autocamping.
Dubrownik - przepiękne miasto nosi zasłużone miano perły Adriatyku. Chociaż nie jest to potężny port, jego położenie w malowniczej zatoce sprawia, że turyści odwiedzający miasto po raz pierwszy, będą chcieli wracać do niego, gdy tylko nadarzy się taka okazja. Dubrownik nie przypadkowo trafił też na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO za sprawą zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Chorwacji. W oczy rzucają się imponujące mury obronne oraz potężne, wręcz majestatyczne bramy wjazdowe, przez które dociera się na przepiękną starówkę. Plaże w Dubrowniku nie są co prawda tak urocze jak w pozostałej części kraju, niemniej mieszkańcy mają swoje ulubione kąpieliska, z których korzystają także turyści. Zazwyczaj są to proste zejścia do wody przy betonowym brzegu, aczkolwiek poza granicami starówki można znaleźć kilka świetnych plaż i skalistych zatoczek kąpielowych. Z portu w Dubrowniku można dopłynąć promami na pobliskie wyspy oraz wybrać się we wspaniały rejs do Zadaru czy Rijeki. Dojazd do Dubrownika jest przez Bośnie i Her
Wyspa Rab - ma długie tradycje turystyczne, dzięki którym do Chorwacji przyjeżdżają z całej Europy tłumy urlopowiczów spragnionych wypoczynku i kąpieli słonecznych. Wspaniała przyroda przeplata się tutaj z zabytkami kultury, a będące malowniczym krajobrazem ostre skały z jednej strony wyspy, są kontrastem dla sielankowych zatoczek z piaszczystymi plażami po drugiej. Na wyspę łatwo dotrzeć dzięki połączeniu promowemu Jablanac – Misnjak oraz linii Lopar – Baska. Statki wypływają też z Zadaru, Splitu i Dubrownika.
Wyspa Pag - najbardziej wysunięta na północ dalmatyńska wyspa z racji swoich potężnych rozmiarów jest również jedną z największych i dzięki nieograniczonym miejscom noclegowym, przyciąga każdego lata spragnionych wypoczynku turystów. Linia brzegowa jest niezwykle poszarpana, przez co znajduje się tam wiele malowniczych miejsc widokowych i przepiękne zatoki nadające się do uprawiania snorkelingu. Dodatkowo wspaniały, miejscami skalisty, prawie księżycowy krajobraz przyciąga malarzy i fotografików z całego świata oraz ujmuje miłośników unikalnych krajobrazów.
Wyspa Krk - we wschodniej części największej adriatyckiej wyspy wznoszą się wysokie góry, na zachodnim wybrzeżu panuje łagodny klimat, a wspaniałe lasy i winnice ściągają turystów z całego świata. Fakt, że wyspa jest tłumnie oblegana, nie świadczy jednak o tym, że nie można tam znaleźć dzikiego i cichego zakątka, idealnie nadającego się do spokojnego wypoczynku. Połączenie tych wszystkich elementów powoduje, że malownicza kraina znana jest jako jedno z piękniejszych miejsc w Chorwacji, goszczące często w folderach reklamujących region.Wyspę od lądu oddziela Kanał Vinodolski, a mostowe połączenie ze stałym lądem sprawia, że Krk jest wymarzonym kierunkiem turystycznym dla zmotoryzowanych.
Wyspa Brać - niezwykle malownicza chorwacka wyspa rozciągająca się kilka kilometrów na południe od Splitu jest największą wyspą dalmatyńską. Turystów zadziwiają urokliwe wioski znajdujące się na północnym wybrzeżu, natomiast południe jest górzyste i bardziej surowe, przez co doskonale nadaje się do pieszych wypraw i rowerowych przejażdżek. Od dalmatyńskiego wybrzeża wyspę oddziela kanał Bracki o szerokości 5-12 km. Malowniczy pejzaż Brać to zachwycające piniowe lasy i makia, czyli zbiorowiska zielonych krzewów występujące tylko w przybrzeżnych rejonach strefy śródziemnomorskiej. Fascynujące są także tzw. zjawiska krasowe dominujące na południowym wybrzeżu wraz z opadającymi do wody białymi skalnymi ścianami gwarantującymi niepowtarzalne widoki. Na wyspie lata są wyjątkowo słoneczne, a łagodny klimat i wyjątkowo czyste powietrze przyciąga co roku spragnionych wypoczynku turystów z wielu zakątków Europy.
Wyspac Korcula - wspaniale wyprofilowana linia brzegowa oraz blisko 200 zatok przyciąga na tę urokliwą wyspę tysiące turystów, którzy nie tylko chcą wylegiwać się na wspaniałych plażach, ale także mają zamiar podziwiać cenne zabytki. Wyspa Korcula jest szóstą co do wielkości wyspą na Adriatyku, położoną w połowie drogi między Splitem a Dubrownikiem i rozciągającą się równolegle do półwyspu Peljesac. Szczególnie cenne krajobrazy najlepiej jest podziwiać w trakcie żeglarskich eskapad wokół wyspy. Korcula uważana jest za prawdziwy raj, gdzie panują umiarkowane temperatury, a bujna roślinność, setki gatunków ziół aromatycznych i wspaniałe iglaste lasy gwarantują obcowanie z dziką przyrodą. Podczas przejażdżki po wyspie można trafić na plantacje oliwek i winogron, gdzie wyspiarze zajmują się nie tylko uprawą winorośli, ale także produkcją wyjątkowych trunków.
Wyspa Vis - naturalne piękno, cisza i spokój to główne atuty przyciągające na wyspę spragnionych wypoczynku turystów. Vis położona jest za wyspami Hvar i Korcula, ale nie umniejsza to jej walorów turystycznych, ponieważ wybrzeże bogate jest w liczne zatoczki, w których można zażywać kąpieli słonecznych. Wyspę można zwiedzić poruszając się pieszo wysadzaną palmami drogą poprowadzoną wzdłuż wybrzeża, przy której znajdują się okazałe wille. Vis jest słonecznym rajem bogatym w śródziemnomorskie owoce, zioła i winorośle. Wyspiarze żyją tam z uprawy drzew oliwnych, winogron oraz rybołówstwa, a także trudnią się wyrobem lokalnego wina. Niezapomniany krajobraz podkreślają trzy łańcuchy górskie, między którymi rozpościerają się skaliste pola. Kolorowe zatoki i piękne plaże gwarantują relaks i wymarzony odpoczynek, z którego bez ograniczeń korzystają turyści rezydujący w prywatnych domach i kwaterach.
W Chorwacji nie ma żadnych problemów z florą bakteryjną. W zależności od regionu pojawiają się tu różne dania. Kuchnia chorwacka jest niezwykle bogata i zróżnicowana, łączy bowiem w sobie elementy kuchni europejskiej, śródziemnomorskiej i bałkańskiej. Na dalmatyńskim wybrzeżu możemy zakosztować w daniach skomponowanych z owoców morza i duszonych warzyw oraz będziemy mieli okazję posmakować regionalne smakołyki i specjalności kuchni domowej. Chorwacja to m.in. risotto z owocami morza, krewetki w sosie własnym, spaghetti z rybą, brodetto – ryby duszone i podawane z kaszą. Obowiązkowym dodatkiem jest tu czosnek i oliwa. Dalmacja ma oryginalną i innowacyjną kuchnię. Spełnia między innymi wymagania dietetyków, co jest jej zaletą. Z Dalmacji pochodzi najbardziej znana odmiana chorwackiego wina – Plavac Mali. Warto zaznaczyć, że większość chorwackich rodzin sama wyrabia trunki na własne potrzeby, więc czasami warto zapytać gospodarza czy nie ma jakiejś butelki na sprzedaż.
Dubrownik
przepiękne miasto nosi zasłużone miano perły Adriatyku. Chociaż nie jest to potężny port, jego położenie w malowniczej zatoce sprawia, że turyści odwiedzający miasto po raz pierwszy, będą chcieli wracać do niego, gdy tylko nadarzy się taka okazja. Dubrownik nie przypadkowo trafił też na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO za sprawą zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Chorwacji. W oczy rzucają się imponujące mury obronne oraz potężne, wręcz majestatyczne bramy wjazdowe, przez które dociera się na przepiękną starówkę. Plaże w Dubrowniku nie są co prawda tak urocze jak w pozostałej części kraju, niemniej mieszkańcy mają swoje ulubione kąpieliska, z których korzystają także turyści. Zazwyczaj są to proste zejścia do wody przy betonowym brzegu, aczkolwiek poza granicami starówki można znaleźć kilka świetnych plaż i skalistych zatoczek kąpielowych. Z portu w Dubrowniku można dopłynąć promami na pobliskie wyspy oraz wybrać się we wspaniały rejs do Zadaru czy Rijeki.
Dojazd do Dubrownika jest przez Bośnie i Her
Park Narodowy Krka
na północ od Szybenika znajduje się ciekawy rezerwat przyrody, obejmujący swym zasięgiem większy odcinek rzeki Krka biorącej swój początek w Górach Dynarskich. Jest to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Dalmacji, z tzw. zjawiskami krasowymi oraz ciągiem wodospadów i dolin rzecznych przybierających w niektórych miejscach postać kanionu. Turyści mogą podziwiać nie tylko przyrodę, ale także majestatycznie położone klasztory na wyspie Visovac i na północ od wodospadu Roski slap. Bez wątpienia jest to jeden z ciekawszych zakątków tej części Chorwacji, o którym warto pamiętać podczas podróży.
Medjugorie
do ważnego sanktuarium i miejsca objawień zjeżdżają co roku nie tylko liczni pielgrzymi, ale także turyści zainteresowani tajemniczym a zarazem interesującym kultem Matki Boskiej. Sama nazwa „międzygórze” odnosi się do wioski położonej na wysokości 2 tys. m n.p.m. zamieszkiwanej od VI w. przez Chorwatów. W roku 1892 wybudowano tam pierwsze duszpasterstwo św. Jakuba, patrona obejmującego opieką pielgrzymów. Pierwsze objawienie miało miejsce w czerwcu 1981 r. i związane jest z osobą Vicki Ivankovi, która ujrzała Matkę Boską w szarobłękitnej sukni, przez co stała się kultową postacią dla pielgrzymów pozostawiających pod jej domem karteczki z prośbami. Według miejscowych wierzeń pielgrzymi odwiedzający Medjugorie wyczuwają intensywny zapach róż i mogą oglądać na niebie niecodzienne zjawisko „tańczącego słońca”. Najważniejszym miejscem jest kościół św. Jakuba oraz wzgórze objawień – Podbrdo, na które prowadzi droga krzyżowa. Na szczycie góry o nazwie Krizevac stoi pamiątkowy krzyż, a sama wspinaczka może okazać się niemałym wyzwaniem kondycyjnym, którego zwieńczeniem są piękne widoki na okoliczne zbocza porośnięte bujną roślinnością. Przy wjeździe na terytorium Bośni i Hercegowiny należy posiadać paszport.
Szybenik
najmłodsze miasto wybrzeża, które w odróżnieniu od innych dalmatyńskich miast zbudowanych przez Greków czy Rzymian, założyli chorwaccy królowie. Bez wątpienia katedra św. Jakuba jest najpiękniejszą budowlą godną odwiedzenia, niemniej popularnością zwiedzających cieszy się także renesansowy ratusz, pałac Biskupi i Książęcy oraz klasztor Franciszkanów. W mieście można również zwiedzić szereg twierdz, gdyż ze względu na swoją historię, jest to silnie ufortyfikowana miejscowość. Ciekawscy turyści mogą popłynąć na okoliczną Wyspę Krapanj z muzeum gąbek, a po powrocie wolny czas wypełni im puszna kolacja w zaciszu sympatycznej tawerny.
Split
dalmatyńska metropolia, będąca po Zagrzebiu drugim co do wielkości miastem w kraju. Główną atrakcją jest słynny pałac rzymskiego cesarza Dioklecjana, w obrębie którego znajduje się ponad dwieście budynków. Miejsce to może fascynować i zachwycać, niemniej podczas zwiedzania starówki można zaobserwować wpływy wielu kultur, goszczących w Splicie w trakcie wielowiekowej historii. Na uwagę zasługuje przykładowo Katedra św. Dujama i Świątynia Jupitera, natomiast mijając na północy sławną Złotą Bramę, można dotrzeć do znanego pomnika Grgura Ninskiego. Jeżeli ktoś się zmęczy miejskim zgiełkiem, może odpocząć na wzgórzu-półwyspie Marjan, gdzie znajduje się świątynia Diany i przepiękny las chroniący przed promieniami słonecznymi. Chociaż Split jest miastem przemysłowym, może pozytywnie zaskoczyć ciekawymi miejscami do zrobienia zakupów.
Park Narodowy Jeziora Plitwickie
jedno z najciekawsze miejsc Chorwacji, które warto odwiedzić nawet jeśli wypoczywa się na wybrzeżu albo na osobnym wypadzie. W skład parku narodowego wchodzi ciąg niewielkich jezior słynących ze swojego turkusowego koloru, które przegradzają wapienne bariery tworzące dziesiątki większych i mniejszych wodospadów. Wokół imponuje dziewicza przyroda, a park wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dzięki wyjątkowemu w skali światowej walorowi przyrodniczemu. Krasowy teren charakteryzują wąwozy porośnięte lasami, a także pastwiska i łąki, na których zwiedzanie trzeba przeznaczyć co najmniej kilka godzin. Dużych jezior znajduje się tam kilkanaście i połączone są blisko stu wodospadami. Najbardziej efektowny jest Veliki slap – 80-metrowy wodospad, który można podziwiać z licznych punktów widokowych. Piękna tego wyjątkowego zakątka Chorwacji nie sposób opisać, dlatego trzeba pojawić się tam osobiście i sfotografować własnym aparatem wyjątkowy cud natury.
Pod tym względem Chorwacja jest swobodnym krajem. Na plażach nie ma jakichś większych rygorów. Opalanie się toples nie jest zabronione, a na w niektórych miejscach nawet można natrafić na nudystów. Na całym wybrzeżu obowiązuje całkowity zakaz palenia ognisk. Nurkom nie wolni polować z kusza, ani yciągać z wody żadnych przedmiotów. Jest to surowo karane grzywną.
Plaże wzdłuż wybrzeża Adriatyku są przede wszystkim żwirowe, kamieniste i skaliste, choć zdarzają się również piaszczyste.
Polecamy wypoczynek od czerwca do połowy września. Nad morzem lata są słoneczne, upalne i suche. Szczyt wypoczynkowy przypada od połowy lipca do ostatnich dni sierpnia. Temperatura wody zachęca do kąpieli od początku czerwca do początku października.
Turyści podróżujący do Chorwacji zarówno samolotem i autokarem muszą posiadać dowód osobisty lub paszporty. Na terenie Chorwacji bez wizy można przebywać 90 dni, a okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu.
Przed wyjazdem do Chorwacji zaleca się zabranie ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która umożliwia skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych z przyczyn medycznych udzielanych w sytuacjach niespodziewanych podczas pobytu na terytorium innego państwa. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych.
Komunikacja publiczna w Chorwacji jest świetnie rozwinięta. Miedzy miastami funkcjonuje wiele bezpośrednich połączeń autobusowych. Atrakcyjne są przeprawy promowe, wzdłuż całego wybrzeża pływają statki. Komunikacja kolejowa dorównuje autobusowej. Turyści, którzy chcą wynająć samochód powinni posiadać prawo jazdy co najmniej od 3 lat i mieć ukończone 21 lat. W trakcie przejazdu przez Bośnię i Hercegowinę niezbędny jest paszport.
W Chorwacji obowiązuje taki sam czas jak u nas.
Czas przejazdu na Riwierę Kvarnerską autem to około 9-10 h (ok.1000km), na półwysp Istria ok. 15-16h (ok. 1500km), do Dalmacji ok. 13-14h (ok. 1200km). Jadąc do Dubrownika, przejeżdżamy przez Bośnie i Hercegowinę – konieczne jest posiadanie paszportu.
Chorwacja honoruje polskie prawo jazdy. Turysta powinien mieć dowód rejestracyjny pojazdu. Osoby wybierające się do Chorwacji własnym samochodem mają do wyboru dwie trasy: przez Słowację i Węgry lub przez Czechy, Austrię i Słowenię. Większość słusznie wybiera tę drugą możliwość, gdyż na terenie Czech i Austrii prawie cały czas można jechać autostradami lub drogami szybkiego ruchu.
Napięcie wynosi 230V. Gniazdka bez uziemienia (bez bolca).
Działają bez problemów.
proszę - molim
dziękuję - hvala
przepraszam - oprosite
tak - da
nie - ne
dzień dobry - dobro jutro (rano), dobar dan (w ciagu dnia)
do widzenia - dovidenja
dobranoc - laku noc
dobry wieczór - dobra vecer
nie rozumiem - ne razumijem
dobrze - dobro
drogi - skup
dużo - mnogo
ile to kosztuje? - koliko koszta?
gdzie mogę kupić - gdje mogu kupiti
jestem z Polski - jasam iz Poljske
która jest godzina - koliko je sati?
kościół - crkva
bank - banka
kantor - mjenjačnica
apteka - ljekarna
szpital - bolnica
pogotowie ratunkowe - hitna pomoć
poczta - pošta
stacja benzynowa - benzinska crapka
muzeum - muzej
benzyna - benzin
plac – trg
Chorwacja, Zagrzeb, Krležin Gvozd 3, 10000
Tel.: +3851 4899444
www.zagrzeb.polemb.net