UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

PRZEWODNIK PO CZARNOGÓRZE

 

Stolica: Podgorica
Powierzchnia: 13 812 km²
Ludność: 672,1 tys  
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów

Czarnogóra to jedno z najmłodszych i najpiękniejszych państw w Europie. Zajmuje stosunkowo niewielkie terytorium, natomiast to co ma do zaoferowania zachwyci każdego podróżnika. 

Czarnogóra to kraj obfitujący w liczne walory turystyczne - piaszczyste plaże, malownicze Góry Dynarskie i podzwrotnikową bujną roślinność, zachwycające swą architekturą nadmorskie miasteczka oraz tajemnicze klasztory. Jest to kraj pełen magicznych zakątków, wysp z dzikimi zatoczkami otoczonych błękitnymi wodami Adriatyku oraz licznych tajemniczych miasteczek.

Południe kraju cechuje klimat śródziemnomorski z gorącymi i suchymi latami oraz chłodnymi i deszczowymi zimami. Centralna część kraju znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego kontynentalnego, który na Nizinie Panońskiej przechodzi w klimat typowo kontynentalny.

Budva 
Wspaniały historyczny kurort, w którym warto spędzić urlop w otoczeniu gór, wybrzeża zamkniętego klifem, bajecznej wysepki i lazurowego morza.  Budva dysponuje jednymi z najlepszych hoteli w Czarnogórze, a turyści przybywają do kurortu głównie ze względu na wspaniałe plaże uchodzące za najciekawsze w tej części Adriatyku. Najważniejsze to kamienisto-żwirowa, tętniąca życiem „Slovenska plaza” położona w centrum, żwirowa i długa plaża Jaz i piaszczysta z płytkim morzem Tresteno oraz kilka ciekawych zatok kąpielowych położonych po obu stronach kurortu. Wszystkie plaże są niezwykle gwarne, a Budva wieczorami zmienia się w centrum wielu rozrywek, dyskotek, nocnych klubów i kasyn.

Bar 
Rozwijające się miasto ze świetną bazą noclegową, będące doskonałym miejscem wypadowym na zwiedzanie Czarnogóry. Turyści preferujący wypoczynek na plażach mogą skorzystać ze żwirowego, długiego wybrzeża położonego niemalże w centrum miasta z widokiem na ważny port i malownicze wzniesienia. Wczasowicze często wybierają się również na żwirową plażę Veliki Pijeska położoną kilka kilometrów na południe od miasta i korzystają z rejsów wycieczkowych po okolicznych kurortach. Turystyczną ciekawostką miasta jest zespół pałacowy Topolica oraz zabytkowa kolejka wąskotorowa Ciro. Wielu turystów przyjeżdża do Baru, by podziwiać pobliską, wznoszącą się nad miastem, majestatyczną twierdzę Stari Bar.

Ulcinj
Miejscowość najbardziej wysunięta na południe Czarnogóry. Doskonałe miejsce na wypoczynek z Małą Plażą w centrum miasta oraz z Wielką Plażą o długości 13 km, która jest największą plażą na całym Wybrzeżu Adriatyckim. Obie plaże są piaszczyste. Niskie ceny, piękna przyroda, czyste morze i orientalny charakter miejscowości z urokliwym starym miastem to idealne miejsce na letni wypoczynek.

Herceg Novi 
Przepiękny i słoneczny kurort z bogatą historią i wieloma zabytkami, w którym wypoczynek jest niezwykle pasjonujący i dzięki romantycznemu charakterowi zapada w pamięci na długie lata. Wzdłuż wybrzeża można odbywać długie spacery po przepięknej promenadzie, na której nie sposób oderwać wzroku od wspaniałych restauracji zachęcających zapachami i ekskluzywnych rezydencji porozstawianych wśród wszechobecnych palm. 

Igalo
Niewielkie letnisko znane jako miejscowość uzdrowiskowa za sprawą mułu charakteryzującego tę część Zatoki Kotorskiej. Igalo upodobali sobie turyści z dolegliwościami reumatycznymi i chorobami układu krążenia oraz rodziny z dziećmi doceniające przyjemną, miejscami piaszczystą plażę, delikatnie schodzącą do wody. Warto tam wypoczywać ze względu na bliskość atrakcyjnego pod względem turystycznym Herceg Novi, do którego wiedzie romantyczna promenada z niezwykłymi widokami na mieniącą się szmaragdowych kolorach zatokę zwieńczoną majestatycznymi górami. Często można wypatrzyć tam ogromny żaglowiec płynący do Kotoru lub statki z przeszklonym dnem, z pokładów których turyści przyglądają się niesamowitemu dnu morskiemu.

Sutomore 
Przepiękny kurort położony nad zatoką  dysponuje długą, piaszczysto-żwirową, dobrze zagospodarowaną plażą ze zjeżdżalniami, leżakami i słomianymi parasolami, położoną wśród bujnej roślinności i pięknych krajobrazów. Lokalne tawerny serwują wspaniałe kulinaria, w wielu butikach można zrobić zakupy, a odpoczynek od plażowania przeznaczyć na zwiedzanie ruin twierdzy Haj-Nehaj i ciekawego kościółka św. Tekli. Zatoka doskonale nadaje się do żeglowania i uprawiania windsurfingu, a miłośnicy snorkelingu i nurkowania z akwalungiem upodobali sobie okolice Czarnego Przylądka, gdzie można podziwiać podwodne ruiny dawnej osady.

Petrovac 
idealne miejsce dla turystów szukających spokojnego wypoczynku na piaszczystej, dobrze zagospodarowanej plaży z grubym, czerwonym piaskiem i widokiem na dwie malownicze wysepki. Uwagę plażowiczów przyciąga również malownicza twierdza położona na samym wybrzeżu oraz niezwykłe klify rozpościerające się na północnozachodnim krańcu miasta. Jeżeli turystów zmęczy tłok na miejskim kąpielisku mogą wybrać się na pobliską, długą, żwirową plaże Buliarica, na której z pewnością nie zabraknie miejsca, a można się do niej dostać taksówkami wodnymi lub nadmorską szosą z niezwykłymi widokami.

KUCHNIA

Charakterystyczna cechą kuchni czarnogórskiej są wyraźne wpływy tureckie. Mieszkańcy jedzą bułki pita, baraninę, jogurty i bakalie. Do najbardziej znanych potraw należy fasola oraz pieczone mięsa (jagnięcina lub wieprzowina) oraz sałatki ze świeżych warzyw i sera oraz zupy. Popularnością cieszy się też gorący chleb faszerowany gulaszem albo serem. Na wybrzeżu często jada się dania z ryb słodkowodnych. Z trunków alkoholowych, Czarnogórcy lubią winiak i wino oraz rodzime piwo Nikšićko. Wśród napojów bezalkoholowych do najbardziej popularnych należy kawa po turecku.

OBYCZAJE

Turyści nastawieni na zwiedzanie monastyrów, cerkwi i innych świątyń powinni mieć na uwadze obowiązujący ubiór – mężczyźni nie powinni zwiedzać kościołów w szortach i koszulkach plażowych, natomiast kobiety powinny unikać ubrań odsłaniających nogi czy ramiona, niemniej w wielu miejscach przed wejściem do świątyni można dostać tymczasowe okrycie wierzchnie.

PRZYKŁADOWE WYCIECZKI FAKULTATYWNE

Stari Bar 
Istotne miejsce na mapie turystycznej Czarnogóry ze względu na swoją ciekawą historię i malownicze położenie budzące zachwyt i szacunek. Niedaleko współczesnego Baru wznoszą się ruiny starego miasta położone na szczycie wzgórza Londza. W licznych zakątkach i zakamarkach porośniętych roślinnością można sobie wyobrazić, jak wyglądało codzienne życie dawnych mieszkańców Baru. Niezwykły jest spacer po murach obronnych, z których widać zachowany w idealnym stanie akwedukt z XVII w. Turyści o żelaznym zdrowiu i ze wspinaczkowym zamiłowaniem mogą poświęcić cały dzień na zdobycie okolicznej góry Rumija – nagrodą za kilkugodzinną wyprawę jest jedyny w swoim rodzaju widok na Adriatyk, Stary Bar i malowniczą toń Jeziora Szkoderskiego.

Kotor
każdy turysta wybierający się do Czarnogóry powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że nie da się z niej wyjechać, jeżeli nie zobaczyło się najpiękniejszej starówki na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, położonej u stóp majestatycznej góry Lovcen. Kotor od wieków kojarzony z Zatoką Kotorską jest miejscem starcia wpływów: bizantyjskiego i zachodnioeuropejskiego, co ma odzwierciedlenie w niepowtarzalnej architekturze, kamiennych blokach tworzących zabytki i wielu odcieniach marmurowych budowli. Turyści bardzo chętnie zagłębiają się w starówkę wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i godzinami chodzą po labiryncie uliczek, fotografując niezwykłe świątynie i odpoczywając co jakiś czas w barwnych restauracjach serwujących najznamienitsze potrawy czarnogórskie. 

Wyspa Matki Boskiej ze Skały
Malownicza wysepka Zatoki Kotorskiej z ciekawą historią, według której miejscowi za haniebne czyny usypali ją w akcie skruchy z kadłubów łodzi, rozbitych statków i kamieni. Mała kapliczka na wyspie z czasem przekształciła się w większe sanktuarium, będące dzisiaj ciekawą atrakcją turystyczną położoną w przepięknym i często fotografowanym miejscu.

Wyspa św. Mikołaj
Na wyspę najlepiej dostać się łodziami i taksówkami wodnymi z Budvy. Chociaż wyspa nie jest zamieszkana, wielu turystów wypoczywa tam na pięknych, żwirowych plażach, nurkuje z maską w szmaragdowym morzu i stołuje się w sezonowo otwartej restauracji.

Wyspa św. Stefan
Malownicza wysepka będąca tematem wielu pocztówek, obmywana przez lazurowe morze ze stłoczonymi domkami charakteryzującymi się czerwonymi dachami. Można się na nią dostać piaszczystą mierzeją z kamienną podmurówką. Warto wybrać się na spacer po krętych uliczkach, wśród których można podziwiać malutkie domki i trzy niewielki cerkwie.

PLAŻA

Wzdłuż wybrzeża znajdują się przepiękne plaże, wśród których znajdziemy piaszczyste i kamieniste, natomiast większość jest żwirowa. 

KLIMAT

Typowy sezon turystyczny trwa od czerwca do września.

NIEZBĘDNE DOKUMENTY I WIZY

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Czarnogóry jest ważny dowód osobisty lub paszport. Na terenie Czarnogóry bez wizy można przebywać 90 dni, a okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu.

SŁUŻBA ZDROWIA

W Czarnogórze nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się świadectw szczepień ochronnych.

WALUTA I CENY

W Czarnogórze obowiązującą walutą jest Euro.  
chleb 0,46 Euro, mleko 0,6 Euro, śmietana 0,45 Euro, pomidory 1,5 Euro, puszka piwa 0,5-0,7 Euro, czekolada 0,6 Euro, pocztówka 0,5 Euro, pizza margarita - 3,5 Euro, kotlet schabowy z ziemniakami - 7 Euro, stek wieprzowy - 4,5 Eur, krewetki - 15 Euro, kalmary grillowane - 9 Euro, małże - 8 Euro, sałatka warzywna - 1 Euro,

KOMUNIKACJA

Dobrze działa komunikacja autobusowa łącząca wszystkie najważniejsze kurorty na riwierze. 

CZAS

W Czarnogórze obowiązuje taki sam czas jak u nas.

CZAS PODRÓŻY

Czas przejazdu autokarem to ok. 22 godzin.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie w sieci wynosi 220 V.

TELEFONY KOMÓRKOWE

Działają bez problemów.

PRZYDATNE ZWROTY

Cześć. - Bok. 
Proszę. - Molim. 
Dziękuję. - Hvala. 
Tak. - Da. 
Nie. - Ne. 
Przepraszam. - Oprostite. 
Do widzenia. - Do viđenja. 
Czy mówisz po angielsku? - Govorite li engleski? 
Nie rozumiem. - Ne razumijem. 
Gdzie jest toaleta? - Gdje se nalazi WC? 

 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Czarnogórze

Czarnogóra, Podgorica, Kozaračka 79, 81000
Tel.: 00 382 20 608 320, 00 382 20 608 321 Tel. dyżurny: 00 382 69 376 634 Faks: 00 382 20 658 581
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.podgorica.polemb.net

Szukaj