UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

PRZEWODNIK PO WYSPIE KOS

Kos to grecka wysepka archipelagu Dodekanez przy wybrzeżu Tureckim, niedaleko kurortu w Bodrum, która słynie z piaszczystych plaż i odizolowanych cichych wiosek z tradycjami. Największe miasto, o tej samej nazwie co wyspa, słynie z portu i XV – wiecznej twierdzy wzniesionej przez Joannitów. Jest to wymarzone miejsce dla osób ceniących cisze i spokój, jednak stolica wyspy oferuje też bogate życie nocne, dyskoteki i tawerny. W środkowej części wyspy znajdują się góry, które łagodnie opadają w stronę morza. Są one znakomitym terenem trekkingowym i wspinaczkowym.

Kos
 jest również dobrym punktem wypadowym dla wycieczek w inne części wyspy. Polecamy zwłaszcza wypożyczenie rowerów - to najpopularniejszy środek lokomocji na Kos. 
Wzdłuż wybrzeża morskiego ciągnie się długa promenada, z której rozciągają się wspaniałe widoki. To ona w sezonie turystycznym wieczorami staje się sercem miasta. Dzięki obfitości przeróżnych knajpek, kawiarni i dyskotek promenada przyciąga zarówno miłośników romantycznych spacerów, jak i tych, którzy lubią bawić się do białego rana. Dzięki niewielkim rozmiarom i dogodnemu położeniu Kos jest dobrym miejscem zarówno dla tych, którzy nie przepadają za atmosferą wielkich kurortów, jak i dla tych, którzy nie lubią się nudzić. 
Miasto odległe jest od lotniska o niecałe trzydzieści kilometrów, dzięki czemu transfer do hotelu nie trwa zazwyczaj zbyt długo.

Kardamena
położona jest na południowo - wschodnim wybrzeżu, około 30 kilometrów od miasta Kos. Jest po stolicy wyspy najczęstszym celem podróży turystów z całego świata. Jest to miejsce raczej dla tych, którzy lubią taki kosmopolityczny gwar. Znajduje się tutaj dużo barów, sklepów z pamiątkami, a także... prawdziwych, angielskich pubów. Goście z Albionu stanowią bowiem duży odsetek odwiedzających Kardamenę. Miasto tętni życiem i praktycznie rzecz biorąc nigdy nie zasypia. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się dobrze utrzymana piaszczysta plaża. Z Kardameny wypływają łodzie na Nissiros - niezwykle interesująca niewielką wulkaniczną wysepkę, na której znajduje się wiele obiektów wartych zwiedzania, m in liczący sobie blisko 2600 lat zamek Palekastro.

Psalidi
Na wschód od miast Kos, leży urocza miejscowość Psalidi. Niektórzy twierdzą że ze Psalidi to jedna przedmiejskich dzielnic Kos. Kurort na czasie zapewniający wszystkie trendy w wypoczynku, łącznie ze sportami wodnymi i ekskluzywnymi hotelami. W pasie nadbrzeżnym tradycyjnie znaleźć można tawerny i restauracje, zaspokajające wszelkie gusta kulinarne. W sąsiedztwie lokali gastronomicznych znaleźć można różnego rodzaju sklepy. Czego nie ma na miejscu na pewno jest w Kos, a bliskość tego miasta sama prowokuje do jego odwiedzenia. To miejsce dla osób, ceniących sobie spokój i relaks na plaży, ale także dla tych, którzy nie chcą pozbawiać się uroków życia nocnego ( te znajdą w Kos).W Psalidi można spotkać rodziny z nieco starszymi dziećmi, osoby młode i osoby starsze. Nawet single znajdą swoje bratnie dusze, w międzynarodowym towarzystwie, które spędza tu wakacje. Wyjazd oczywiście planować należy w okresie letnim. 

Marmari
jest piękną wypoczynkową miejscowością, wzdłuż której rozciągają się cudowne, piaszczyste plaże. Turysta poza słońcem, piaskiem i ciepłą morską wodą znajdzie tam także nieco więcej spokoju. Fenomenalna, zaciszna, czysta plaża rozszerza się w kierunku Tignaki tak, że można spotkać na niej nawet prawdziwe wydmy piaszczyste. Marmari to także wymarzone miejsce dla osób ceniących aktywny wypoczynek. Zadowoleni będą zwłaszcza amatorzy sportów wodnych. Pływaków ucieszy na pewni czysta i ciepła przez większą część roku woda, do której łagodne, piaszczyste plaże zapewniają dogodne dojście. Z bryzy wiejącej niemal cały czas od morza korzystać z radością będą windsurferzy. Poza dobrymi warunkami naturalnymi znajdą oni także odpowiednie wypożyczalnie sprzętu. 

Tigaki
położony jest 11km na zachód od miasta Kos i 7 km na północ od Asfendiou. Dobrze rozwinięta baza noclegowa. Hotele to głównie trzy i czterogwiazdkowe obiekty, które cenami nie powinny nadszarpnąć rodzinnego budżetu.  Plaża wąska, piaszczysta. Im bardziej biegnąca na wschód, tym bardziej robi się spokojniejsza i dochodzi do niej mniej hałasu z głównej drogi. 

Mastichari
Mała portowa wioska , cechująca się spokojną atmosferą. Kameralne i nastrojowe tawerny pozwalają odetchnąć od codziennego pośpiechu i problemów. Plaże są idealne dla każdego. Próżno natomiast szukać głośnych nocnych zabaw.


PRZYKŁADOWE WYCIECZKI FAKULTATYWNE 

Nissiros 
niewielka wyspa wulkaniczna, której średnica wynosi 8 km, z czego 4 km zajmuje średnica kaldery wulkanicznej. W środku wulkanu, mimo niewielkiej ilości opadów, rośnie bujna roślinność, przez którą Nissiros nazywane jest "zielonym wulkanem". Na wyspie znajduje się niewielki port, gdzie lepiej dopłynąć wraz z wycieczką organizowaną przez biuro podróży, gdyż linie promowe odpływają stąd raz dziennie (do miasta Kos dwa razy).

Bodrum 
Okazja odwiedzenia tureckiego Bodrum zwanego Saint Tropez Wschodu z powodu pięknego wybrzeża i malowniczego położenia na zboczach wzgórz. Ciekawą atrakcję stanowi wizyta w starożytnym teatrze, a także Mauzoleum, monumentalny grobowiec wzniesiony na cześć władcy Mauzolosa, uznawany za jeden z siedmiu cudów antycznego świata. Krótka wizyta w Turcji to świetna możliwość zrobienia zakupów na orientalnym bazarze. Uwaga: wymagany paszport ważny co najmniej 6 miesięcy. 

PLAŻA

Plażową dzielnicą Kos jest Lambi, gdzie poza piękną plażą istnieją znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych i dobrze zorganizowane zaplecze gastronomiczne. Na północy wyspy, najbardziej znany kurort Tigaki oferujący piaszczystą, długą na 10 km plażę z niewielkimi wydmami. W większości miast nadmorskich występują wąskie piaszczysto-żwirowe plaże, tak więc przed wybraniem hotelu i miejscowości warto dokładnie sprawdzić przy jakiej plaży usytuowany jest hotel.

KLIMAT

Typowy sezon wakacyjny zaczyna się na początku maja i trwa do końca wrześnie. Lato jest gorące i suche.  Delikatne letnie wiatry stwarzają też wspaniałe warunki do żeglarstwa i windsurfingu. Wyspa ma niesamowity urok na wiosnę, kiedy kwitnie okoliczna roślinność.

NIEZBĘDNE DOKUMENTY I WIZY

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Grecji tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. Nie jest wymagane posiadanie wiz.

SŁUŻBA ZDROWIA

W Grecji nie ma żadnych problemów z florą bakteryjną. Nie są wymagane dodatkowe szczepienia. Służba zdrowia, zarówno prywatna jak i publiczna jest w Grecji ogólnodostępna. Przed wyjazdem można starać się w oddziale NFZ o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EUKZ), która daje możliwość korzystania z podstawowej służby zdrowia w przychodniach i szpitalach.

WALUTA I CENY

W Grecji od 2002 r. obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce. Ceny również różnią się w sklepach w centrum miast czy w dużych kurortach od cen peryferii i wiosek turystycznych.

Przykładowe ceny:
 • woda mineralna 0,5 l: ok. 0,4 Euro;
 • coca-cola puszka 0,3 l: ok. 0,5 Euro;
 • wino: ok. 5 Euro;
 • piwo: od 1 Euro;
 • obiad: od 5 Euro;
 • chleb: 0,60 Euro;
 • sałatka grecka: 3,5-4 Euro;
 • gyros pita: 2,20 Euro;
 • ser feta: 5-6 Euro/kg;
 • oliwa z oliwek: około 5 Euro/litr;
 • drinki w lokalach: 6-10 Euro;
 • piwo: 0,80 Euro (market), 3-3,50 Euro (lokal);
 • quzo,rytsina: 0,5l około 1,5 Euro;
 • metaxa: ***10 Euro, ***** 17 Euro;
 • arbuz: 0,25-0,40 Euro/kg;
 • lody: 1,20-2 Euro;
 • kawa mrożona (frape): 1,5-3 Euro;
KOMUNIKACJA

Na Kos jest  dobrze rozwinięta komunikacja autobusowa. Można się nimi poruszać zarówno w dużych miastach, jak i pomiędzy poszczególnymi miejscowościami.

CZAS

Czas lokalny jest późniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawiamy zegarek o godzinę do przodu.

CZAS PODRÓŻY

Czas lotu z Polski wynosi ok. 2,45h.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW

Aby wynająć samochód należy spełniać następujące warunki posiadać prawo jazdy co najmniej sześć miesięcy, mieć ukończone 21 lat. Proszę zwracać szczególną uwagę na popisywaną umowę wypożyczenia auta, szczególnie na zapis o wkładzie własnym.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Greckiej

Grecja, Ateny, Chryssanthemon 22, 154 52 Paleo Psychiko
Tel.: +302106797700 Tel. dyżurny: +306936554629 Faks: +302106797711
http: www.athens.polemb.net

Szukaj