UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

PRZEWODNIK PO KRECIE

„Królowa wysp”, „Megalonissos” czy „Wielka Wyspa” to tylko niektóre z określeń największej greckiej wyspy. Na całej długości wyspy ciągną się potężne góry przekraczające nawet 2400 m n.p.m., które na południu opadają gwałtownie do morza, a w północnej części przechodzą w łagodne i żyzne równiny.

Większość kurortów i miast mieści się w północnej części wyspy, która jest znakomicie zagospodarowana pod względem mieszkalnym i turystycznym, na południu natomiast znajdziemy wiele miejscowości gdzie dumni ze swego dziedzictwa mieszkańcy zapoznają nas z unikalnym folklorem Krety. Wyspa zachwyca też osobliwościami natury – występuje tu wiele gatunków roślin i zwierzą, których nie znajdziemy nigdzie na świecie, ptaki wędrowne w podróży na północ Europy wybierają wyspę na odpoczynek, a wiosną każdego ujmie widok bujnie kwitnących wszędzie kwiatów.

Kreta nazywana jest często „Wyspą stu plaż”, choć w rzeczywistości jest ich więcej. Zróżnicowanie ich jest również duże: od piaszczystych i żwirowych po kamieniste, od długich ciągnących się kilometrami do małych kameralnych ukrytych między skałami, od zatłoczonych do prawie bezludnych. Główną rolę turystyczną i wypoczynkową pełnią 4 wielkie kurorty i jednocześnie najważniejsze miasta wyspy: Heraklion (stolica), Rethymnon, Chania i Agios Nikolaos, w pobliżu których znajduje się wiele mniejszych, ale świetnie wyposażonych miejscowości nadmorskich.

Heraklion 
Jest to stolica wyspy, jednocześnie ośrodek kulturalny i handlowy. W Heraklionie z pewnością znajdą Państwo miejsca, gdzie można dobrze zjeść, skosztować regionalnych przysmaków i posmakować greckich trunków. To miasto ciekawe głównie dla tych, którzy lubią zwiedzać - znajduje się tu bowiem szereg obiektów muzealnych i historycznych. Podczas długich spacerów po mieście, odczują Państwo atmosferę greckiego miast i jego historycznej przeszłości.

Hersonissos
 Z niewielkiej wioski rybackiej, miasto przerodziło się w jedno z najbardziej rozrywkowych miejsc na wyspie. Grecki duch przejawia się tutaj nie tylko w architekturze, ale także w typowej dla tego regionu gościnności mieszkańców. W zasadzie znajdą tu Państwo wszelkiego rodzaju usługi począwszy od luksusowych hoteli i apartamentów, po wypożyczalnie samochodów i rowerów. W sezonie przyjeżdża tu dużo młodych ludzi, do później nocy zapełniających ulice oraz liczne puby i dyskoteki. Także miłośnicy doskonałej rozrywki na pewno nie będą zawiedzeni.

Rethymnon
To trzecie co do wielkości miasto Krety. To właśnie w tej miejscowości znajdują się największe i najdłuższe plaże na wyspie, zachęcające do wypoczynku, spacerów i kąpieli słonecznych. Ale to co przyciąga turystów to nie tylko złote piaszczyste plaże lecz również historia i kultura tego niewielkiego bo ok. 20 tysięcznego miasta. Rethymnon leży między Heraklionem, a Chanią.

Chania
Chania to drugie co do wielkości miasto Krety. Jest to miasto tętniące życiem. W centrum Ci, którzy przepadają za dobrą zabawą znajdą mnóstwo klubów i dyskotek, w których zabawa trwa do białego rana. Jeśli wolimy spokojniej spędzać czas, wybierzmy się do jednej z wielu restauracji serwujących wyśmienite dania kuchni greckiej. Miasto stanowi znakomitą bazę wypadową. Można wybrać się stąd na wiele wycieczek do mniej lub bardziej oddalonych miejscowości. W tym celu najlepiej wynająć samochód.

Agios Nikolaos
W przeszłości była to niewielka wioska rybacka, a obecnie jest to kwitnący kurort, którego centrum zajmuje port oraz głębokie na 64 metry jezioro Vulismeni. Miasto usytuowane jest na niewielkich wzgórzach łagodnie opadających w kierunku morza. Ukształtowanie terenu wywarło wpływ na tradycyjną architekturę kamieniczek i małych domków.

PRZYKŁADOWE WYCIECZKI FAKULTATYWNE

Wąwóz Samaria
jest bez wątpienia jednym z najbardziej ekscytujących atrakcji Krety. Wąwóz należy do najdłuższych w Europie i liczy ok. 18 km, a trasa jego przejścia zaczyna się ok. 45 km na południe od Chanii i objęta jest parkiem narodowym. Nazwa wąwozu pochodzi od wyludnionej obecnie wsi Samaria, która położona jest w szerszym odcinku między skałami. Warto zobaczyć tutejsze cerkwie z malowidłami z XIV w. Za wsią zaczyna się trudniejszy szlak, który kilkukrotnie przecina rwący strumień, a ściany osiągają wysokość 300-600 m Należy wtedy bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń przewodników, gdyż znane są przypadki odejść od grupy i zaginięć. Po wyjściu z wąwozu szlak prowadzi do wioski Agia Roumeli, która poza połączeniem promowym do pobliskich miejscowości nie posiada innych połączeń z resztą wyspy.

Wyspa Spinalonga 
niegdyś był to półwysep, który ok. 1500 r. p.n.e. został oddzielony od lądu. W drugiej połowie XVI w. Wenecjanie zdobyli wysepkę czyniąc z niej twierdzę w miejscu starego akropolu, a następnie panowali na niej Turcy. Często określa się ją nazwą „Wyspa Trędowatych”, gdyż przez pierwsza połowę XX w. były tu zsyłane osoby cierpiące na trąd. Obecnie wyspa jest niezamieszkana, ale często odwiedzają ja turyści.

Knossos
To słynne miejsce, znane z mitologii, powinien zobaczyć każdy, kto przyjechał na Kretę. Knossos było pałacem legendarnego króla Minosa, którego żona Pazyfae urodziła Minotaura - pół byka, pół człowieka. Po błądzeniu ukrytymi w labiryncie pomieszczeniami wizyta w wyjątkowo bogatym w zbiory kultury minojskiej Muzeum Archeologicznym.

Wyspa Chrysis
najdalej wysunięta na południe wyspa Europy. Chrysi nazywana jest "złotą wyspą" od swoich żółtych, piaszczystych plaż. Przyjemna podróż statkiem z portu w Ierapetra. Po przybyciu na wyspę czas wolny, który można przeznaczyć na plażowanie oraz kąpiel w kryształowo czystej wodzie lub na lunch w jednej z lokalnych tawern.

Santorini
to jedna z wysp archipelagu Cyklad, która swym pięknem oczaruje każdego, kto ujrzy jej niespotykane nigdzie indziej bielone domki i kościoły jakby przyklejone do czarnej, wulkanicznej skały. Z klifowego wybrzeża wyspy sięgającego do wysokości ok. 300 m n.p.m. rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na słynną Kalderę. Najbardziej malowniczymi miejscowością Santorini są Fira, stolica wyspy, oraz Oia. To w Oia zaprosimy Państwa na spacer po labiryncie kamiennych uliczek wytyczonych często po dachach okolicznych domów. Oia znana jest także z artystów i rzemieślników, którzy wybrali to miejsce na swój dom i to ich wyroby można nabyć w wielu sklepikach na Santorini. Rejs na jednš z najpiękniejszych wysp Morza śródziemnego. Wycieczka po Santorini Rejs statkiem spacerowym na południowy kraniec Wysp Cykladzkich, na magiczną wyspę Santorini. Około 1500 roku p.n.e wybuchł tu wulkan, niszczšc całkowicie wyspę. Wulkan zapadł się, powodując jednocześnie trzęsienia ziemi w całym rejonie Morza Egejskiego. W czasie wycieczki zwiedzanie najpiękniejszych miejsc na wyspie: Oji i Firy.

 

KUCHNIA

Kuchnia grecka zaliczana jest do jednych z najsmaczniejszych i najzdrowszych kuchni na świecie. Głównym składnikiem kuchni greckiej jest oliwa z oliwek. Kuchnia grecka ma wiele zapożyczeń z typowej kuchni śródziemnomorskiej i bałkańskiej – często dodawany jest czosnek, liście winorośli i duża ilość warzyw, pomidorów i papryki. Bazą wielu produktów jest baranina i ryby. Bez wątpienia odróżnia ją jednak ser feta, produkowany w różnych odmianach, typowe greckie zupy i sosy, oraz sposób przyrządzania niektórych dań.

Panujące tu już od maja wysokie temperatury przyczyniają się do rosnącej popularności kawy przygotowanej na zimno – Frappe – podawanej w wysokich szklankach, robiona na bazie wody mineralnej z dodatkiem mleka i cukru.

Szczególnie polecamy skosztowanie potrawy kleftiko - dania z mięsa jagnięcego z warzywami oraz sałatki wiejskiej horiatiki. Zachęcamy także do spróbowania takich greckich przysmaków jak:
- tsatsiki- gęsty jogurt z ogórkiem i czosnkiem, 
- souvlaki - szaszłyk, zazwyczaj z jagnięciny bądź baraniny, 
- saganaki - zapiekany ser z dużą ilością sałatki greckiej (pomidory, ogórki, oliwki, ser feta i oliwa z oliwek - dodawana właściwie do wszystkiego)

OBYCZAJE

W Grecji miejscem szczególnie często odwiedzanym są klasztory, gdzie wymagany jest odpowiedni ubiór zakrywający kolana i ramiona. Również do wielu innych miejsc nie można wejść w stroju plażowym. W kościołach i klasztorach nie można robić zdjęć, natomiast w muzeach tylko bez użycia flesza, o ile nie ma piktogramów z zakazem. Często również możliwość robienia zdjęć w obiektach wiąże się z wykupieniem zgody w kasie.

PLAŻA

Na terenie Krety korzystanie z większości plaż jest bezpłatne. Za dodatkową opłatą można wypożyczyć leżak lub parasol przeciwsłoneczny.

Kreta ma bardzo zróżnicowane plaże, które nawet niewielkiej odległości mogą różnic się między sobą. Wybrzeże południowe tworzą przeważnie wysokie klify i strome góry, choć zdarzają się między nimi niewielkie laguny i osłonięte zatoczki z grubym piaskiem lub żwirem. Zdecydowanie lepsze plaże znajdują się na północnym wybrzeżu i to właśnie tam mieści się najwięcej wakacyjnych kurortów. Zróżnicowanie plaż jest tu również duże.

W Chanii znajdują się dwie długie plaże, wzdłuż których biegnie promenada ze sklepami, jednak w dalszych od miasta częściach zdarzają się wystające skały i żwir przy zejściu do morza. Doceniane są również plaże w Maleme i na półwyspie Akrotiri. Obszarem o najdłuższych plażach jest wybrzeże miasta Rethymnon, gdzie piaszczyste plaże ciągną się kilometrami i zachęcają do spacerów. Okolice stolicy wyspy obejmują również długie plaże piaszczysto-żwirowe ciągnące się aż do Ammoudaru. Z kolei podróżując na zachód od miasta dominuje wybrzeże klifowe z małymi dzikimi plażami ukrytymi między skalami. Podobny krajobraz jest niedaleko Eloundy, gdzie przeważają klify, jednak w miarę zbliżania się do kurortu są niższe, a miasto posiada piaszczystą i miejscami kamienistą plażę. Jest tu również wiele dostępnych tylko z lądu zatoczek z piaszczystymi, kameralnymi plażami.

KLIMAT

Kreta jest najcieplejsza z greckich wysp. Typowy sezon wakacyjny na Krecie zaczyna się na początku maja i trwa do końca wrześnie. Występuje tutaj przemieszanie klimatu śródziemnomorskiego, kontynentalnego i afrykańskiego. Lato jest gorące i suche.

NIEZBĘDNE DOKUMENTY I WIZY

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Grecji tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. Nie jest wymagane posiadanie wiz.

SŁUŻBA ZDROWIA

W Grecji nie ma żadnych problemów z florą bakteryjną. Nie są wymagane dodatkowe szczepienia. Służba zdrowia, zarówno prywatna jak i publiczna jest w Grecji ogólnodostępna. Przed wyjazdem można starać się w oddziale NFZ o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EUKZ), która daje możliwość korzystania z podstawowej służby zdrowia w przychodniach i szpitalach.

WALUTA I CENY

W Grecji od 2002 r. obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce. Ceny również różnią się w sklepach w centrum miast czy w dużych kurortach od cen peryferii i wiosek turystycznych.

Przykładowe ceny:

 • woda mineralna 0,5 l: ok. 0,4 Euro;
 • coca-cola puszka 0,3 l: ok. 0,5 Euro;
 • wino: ok. 5 Euro;
 • piwo: od 1 Euro;
 • obiad: od 5 Euro;
 • chleb: 0,60 Euro;
 • sałatka grecka: 3,5-4 Euro;
 • gyros pita: 2,20 Euro;
 • ser feta: 5-6 Euro/kg;
 • oliwa z oliwek: około 5 Euro/litr;
 • drinki w lokalach: 6-10 Euro;
 • piwo: 0,80 Euro (market), 3-3,50 Euro (lokal);
 • quzo,rytsina: 0,5l około 1,5 Euro;
 • metaxa: ***10 Euro, ***** 17 Euro;
 • arbuz: 0,25-0,40 Euro/kg;
 • lody: 1,20-2 Euro;
 • kawa mrożona (frape): 1,5-3 Euro;
KOMUNIKACJA

Na Krecie jest  świetnie rozwinięta komunikacja autobusowa. Można się nimi poruszać zarówno w dużych miastach, jak i pomiędzy poszczególnymi miejscowościami. Autobusy z Heraklionu do Ammoudary i okolicznych miejscowości kursują co pół godziny. Bilety można kupić w supermarketach, kioskach, na przystankach lub w autobusie, ale tu jest drożej. Bilety na trasy międzymiastowe kupujemy bezpośrednio w autobusie.

CZAS

Czas lokalny jest późniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawiamy zegarek o godzinę do przodu.

CZAS PODRÓŻY

Loty odbywają się do Heraklionu lub Chani. Czas lotu z Polski wynosi ok. 3,15 h.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW

Aby wynająć samochód należy spełniać następujące warunki posiadać prawo jazdy co najmniej sześć miesięcy, mieć ukończone 21 lat. Proszę zwracać szczególną uwagę na popisywaną umowę wypożyczenia auta, szczególnie na zapis o wkładzie własnym.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Greckiej

Grecja, Ateny, Chryssanthemon 22, 154 52 Paleo Psychiko
Tel.: +302106797700 Tel. dyżurny: +306936554629 Faks: +302106797711
http: www.athens.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Heraklionie

Grecja, Heraklion, 39, 1821 Str., 712 01 Heraklion - Crete
Tel.: (00-302-810) 221-786 Tel. dyżurny: (00-302-810) 325-242

Szukaj