UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

PRZEWODNIK PO MAROKO

Stolica: Rabat
Powierzchnia: 446 550 km²
Ludność: 34 859,1 tys
waluta: dirham marokański (MAD), 1 MAD = 100 centymów

Maroko zajmuje pas zachodniego wybrzeża Afryki Północnej: pomiędzy Morzem Śródziemnym na północy, górami Atlas na wschodzie, Saharą na południu i Atlantykiem na zachodzie. Stolicą kraju jest Rabat, a inne większe miasta to Casablanca, Marakesz i Fez. Maroko to kraj wielu kontrastów przyrodniczych: większą część Maroka zajmują góry Atlas. Od południa i wschodu w kraj wdzierają się piaski Sahary. Wybrzeża to kwitnące i zielone oazy, pełne gajów daktylowych, oliwkowych i pomarańczowych, a przede wszystkim pięknych, szerokich i piaszczystych plaż.

AGADIR

Obecnie jest największym ośrodkiem turystycznym z lśniąco białymi domami, przestronnymi alejami i bulwarami, położonym tuż przed Saharą Zachodnią na południowym wybrzeżu Maroka. W mieście nie ma zabytków, gdyż poważnie ucierpiało podczas trzęsienia ziemi. W konsekwencji tego zaprojektowano wspaniałe centrum turystyczne z nowoczesną architekturą spełniającą oczekiwania najbardziej wymagających turystów. W samym mieście pomimo braku zabytków nie można się nudzić. Spacer po sympatycznym deptaku wzbogaca wizyta w Musee du Patrimoine Amzighe, w którym można zobaczyć między innymi jak wyglądały zabytki przed trzęsieniem ziemi oraz zapoznać się z historią berberyjskich plemion z okolic. Turyści z dziećmi z pewnością spędzą miłe chwile w Vallee des Oiseaux – wyschniętym korycie rzeki, gdzie urządzono park z wolierami dla ptaków, zagrodami dla zwierząt i placem zabaw. Poszukiwacze pamiątek mogą z powodzeniem wybrać się na Marche Central – targ miejski, na którym poznają lokalny folklor i znajdą ciekawe przedmioty uświetniające ich podróżniczą kolekcję.
 Do Agadiru warto przyjechać jeszcze z kilku powodów. Dla turystów z dziećmi najważniejszym z nich jest kilkukilometrowa plaża w spokojnej i malowniczej zatoce oraz bezpieczny, nastawiony na turystów kurort. Drugim powodem jest przyjazny klimat, w którym liczba nasłonecznionych dni w roku przekracza 300. W styczniu – najchłodniejszym miesiącu temperatury dzienne wynoszą około 20ºC, a w okresie od czerwca do października sięgają średnio 27ºC. Po trzecie Agadir to doskonała baza wypadowa do zwiedzania całego południa i najbliższych okolic, w których ciekawych zabytków również nie brakuje.
Bez wątpienia największą atrakcją kurortu jest jednak plaża, na której panują idealne warunki do wypoczynku, gdyż dzięki zatoce jest osłonięta od hulających wiatrów i fal rozbijających się o wybrzeże. Piasek jest drobny i czysty, a nabrzeże patrolowane przez ratowników i policję. Jak przystało na idealne do plażowania miejsce w pobliżu nie zabraknie rozmaitych kawiarni, barów i restauracji, a wypożyczalnie sprzętu zapewniają dostęp do wszystkich dyscyplin sportowych związanych z wodą. Turyści, którzy szukają spokoju mogą z powodzeniem wypoczywać na prywatnych odcinkach plaż dostępnych przy hotelach i klubach. W Agadirze nie zabraknie również rozrywki, w kurorcie można praktycznie zwiedzać niezliczone kluby nocne i bary przygotowane na obsługę turystyczną oraz bawić się do rana w dyskotekach zgromadzonych w centrum miasta.

KUCHANIA

Marokańska kuchnia uważana jest za wyjątkowo smaczną, co ma odzwierciedlenie w kulinarnych specjałach serwowanych w lokalnych restauracjach. Jedną z najbardziej znanych potraw jest kuskus – bogata w skrobię kasza pszeniczna podawana najczęściej z warzywami i mięsem, ale także przyrządzana z sosami owocowymi i na słodko z rodzynkami, cukrem, cynamonem oraz mlekiem.
W dawniejszych czasach potrawy były przygotowywane nocą we wspólnym wiejskim piecu chlebowym przy użyciu ciężkiego, glinianego talerza z przykrywką w kształcie stożka zwanego tadżin. Właśnie od tej nazwy wzięło się najczęściej kojarzone w marokańskiej kuchni danie główne z mięsa wołowego, drobiowego, jagnięciny lub baraniny (czasami z ryb) podawanego z warzywami (np.: bakłażanami, cebulą, marchewką, papryką, pomidorami) lub owocami. Całość przyprawiona jest ziołami z dodatkiem oliwek, uprażonych migdałów, orzeszków pistacjowych lub piniowych. Tadżin podawany jest na stół w naczyniu, w którym się gotował, a dodatkiem do specjału jest zawsze chleb maczany w aromatycznym mięsno-warzywnym sosie. 
Legendarnym daniem docenianym przez turystów jest pastilla – placek nadziewany farszem z gołębiego mięsa, przyrządzony na bazie waraki – cienkiego ciasta. Najciekawsze potrawy to:
Maszwi – jagnię przyprawione szafranem, czosnkiem i papryką pieczone w glinianym piecu.
Briouats – trójkąty z ciasta wypełnione farszem mięsnym, rybnym, a także owocami i orzechami lub ryżem.
Tajine – rodzaj gulaszu mięsnego lub rybnego z oliwkami.
Harira – zawiesista zupa na bazie baraniny z soczewicą, ciecierzycą, pomidorami, mocno przyprawiona.

Dla łasuchów znajdą się także słodkie specjały serwowane w marokańskiej kuchni. Koniecznie trzeba poddać się kulinarnej magii naleśnika z miodem i masłem – beghrir czy placka z kruchego ciasta podawanego z miodem – rgajf. W cukierniach obowiązkowe do skosztowania są „rogi gazeli” – kab al-ghzal – ciastka w kształcie księżyca wypełnione słodkim nadzieniem migdałowym lub owocami. Kaloryczne są natomiast ciastka smażone w głębokim tłuszczu z dziurką w środku – sfendż, mimo wszystko warto ich spróbować, gdyż kalorie można spalić w trakcie pływania na desce windsurfingowej.

OBYCZAJE

Nie wolno robić zdjęć obiektom wojskowym ani zaporom wodnym. Jeśli chce się zrobić zdjęcie Marokańczykowi należy zapytać o zgodę. Chociaż Marokańczycy. są tolerancyjni i otwarci, należy pamiętac o szanowaniu ich uczuć religijnych. Tyczy się to przede wszystkim miejsc modlitw - trzeba zadbać o skromny strój, nieodsłaniający zbyt wiele. Wchodząc do meczetu trzeba zdjąć obuwie.

PRZYKŁADOWE WYCIECZKI FAKULTATYWNE

Agadir City Tour
Odkrywanie uroków Agadiru – nowoczesnego, turystycznego miasta portowego z wielowiekową historią. Na początek północna część miasta i wzgórze, na którym znajduje się XVI-wieczny Kasbah, skąd rozciąga się piękny widok na całe miasto oraz najważniejszy w południowym Maroku port handlowy. Następnie zwiedzanie portu rybackiego i centrum Agadiru wraz z willowymi dzielnicami, a także przystanek na lokalnym targowisku – souku z możliwością zakupu pamiątek.
Essouira
Poznanie  jednego z najbardziej malowniczych miasteczek położonych nad brzegiem oceanu Atlantyckiego, będącego dawną twierdzą portugalską założoną w XVII wieku. Piękna, portugalska zabudowa miejscowości, malownicze uliczki mediny, mury obronne nad brzegiem oceanu, port rybacki, czy niezapomniane widoki na Wyspy Purpurowe to tylko niektóre z powodów dla których warto poznać Essaouirę.

Marakesz + Essaouira 2 dni
Dwudniowa wycieczka łącząca program zwiedzania obu miast. Po poznaniu bajkowego Marakeszu, wieczór i nocleg w tym tętniącym orientalnym życiem mieście. Następnego dnia podróż do Essaouiry i odkrywanie uroków tego niezwykłego miasteczka.

Marrakesz 1 dzień
Poznanie atrakcji „Czerwonej Stolicy Południa” rozpoczyna się po przebyciu niezwykle malowniczej trasy prowadzącej przez tereny Atlasu Wysokiego. Zwiedzanie miasta obejmuje takie punkty jak: meczet Koutubia, medinę -  gdzie można zobaczyć czym charakteryzuje się tradycyjna zabudowa marokańskich miast, tradycyjny souk z możliwością zrobienia pamiątkowych zakupów, czy plac Djemma El Fnaa - nazywany czarodziejskim placem,  który w ciągu dnia jest targowiskiem a wieczorem przemienia się w lokalną scenę dla akrobatów, zaklinaczy węży, wróżbitów, muzyków i gawędziarzy. Marrakesz to miasto barw, zapachów oraz smaków, miasto o którym nie można zapomnieć i które na pewno warto zobaczyć.

Massa 4x4
Podróż na południe od Agadiru, doliną Massa z podziwianiem po drodze berberyjskich wiosek, zbiornika wodnego w górach Antyatlasu i „Małej Sahary”. Punktem kulminacyjnym wycieczki jest dojechanie aż do klifowego brzegu oceanu z przerwą na spacer plażą przy grotach i kąpiel w Atlantyku.

PLAŻA

Zatoka Agadirska, otoczona soczystą zielenią eukaliptusów, sosen i tamaryszków, jest jedną z najpiękniejszych zatok na świecie. Stanowi okno na ocean i szczyci się 10 km pasmem pięknej piaszczystej plaży rozciągającej się pod bezchmurnym lazurowym niebem, na którym słońce świeci przez 300 dni w roku. Zatoka odznacza się idealnym, łagodnym klimatem, a jej wody doskonałe zarówno do kąpieli, jak i rozlicznych sportów wodnych.

KLIMAT

Doskonałe warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych panują w Agadirze od czerwca do września. Wzdłuż wybrzeży panuje klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego. Jednakże ocean i wiatry znad niego sprawiają, iż wysoka temperatura jest mniej odczuwalna.

NIEZBĘDNE DOKUMENTY I WIZY

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Maroka jest paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy. Na terenie Maroka bez wizy można przebywać 90 dni, nie ma obowiązku meldunkowego.

SŁUŻBA ZDROWIA

W Maroku szczepienia ochronne nie są obowiązkowe.  Ze względu na trochę inną florę bakteryjną należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turystą zalecamy pić wyłącznie wodę butelkowaną.

WALUTA I CENY

Walutą obowiązująca na terenie Maroka jest dirham marokański (Dh, MAD), który nie jest jednostką wymienialna poza Marokiem.  Polecamy zabrać z Polski dolary ewentualnie euro.
Przykładowe ceny:

  • Coca Cola – 5,00 DH
  • Litr wody mineralnej – 5,00 DH
  • 1 kg pomidorów -6,00 DH
  • Chleb – 1,00 – 2,00 DH
  • Świeży sok pomarańczowy – 2,50 DH
  • Obiad w restauracji – około 20,00 DH
  • Marokańskie wina – od 30,00 DH

 

KOMUNIKACJA

Podróżowanie po Maroku i większych ośrodkach nie jest trudne, gdyż komunikacja publiczna jest dobrze rozbudowana. Popularne w przemieszczaniu są autobusy, które docierają nawet do niewielkich miejscowości. Najbardziej znaną wśród turystów formą podróżowania są zbiorowe taksówki Grand Taxis, które można wszędzie wynająć i bez problemu zwiedzać okolicę. W najważniejszych miastach turyści korzystają najczęściej z petit taxi – miejskich taksówek, które można zamówić bezpośrednio na ulicy, a ich barwy w każdym dużym mieście są inne. 

CZAS

Czas lokalny jest wcześniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawiamy zegarek o godzinę do tyłu.

CZAS PODRÓŻY

Lot samolotem trwa ok 5 godzin.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW

Posiadanie międzynarodowego prawa jazdy jest w Maroku pożądane, ale nie jest obowiązkowe. Właściciele pojazdów muszą natomiast wykupić „zieloną kartę". Poza „zieloną kartą" inne polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane. Kierowcy powinni być bardzo ostrożni, ponieważ przepisy ruchu drogowego są w Maroku nagminnie łamane. Nocą na drogach często można spotkać pojazdy nieoświetlone. Z tych względów trzeba unikać podróżowania w nocy na drogach krajowych, głównych i drugorzędnych (nie dotyczy to autostrad). Niektóre drogi w górach Średniego i Wysokiego Atlasu oraz w górach Rif mogą być nieprzejezdne od grudnia do kwietnia z powodu obfitych opadów śniegu.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie 220 V, 50 Hz. Urządzenia z polskimi wtyczkami działają bez problemów.

TELEFONY KOMÓRKOWE

Telefony komórkowe działają prawie w całym Maroku. Karty telefoniczne można kupić w sklepach i kioskach w pobliżu publicznych aparatów telefonicznych. Karta za ok. 50 MAD wystarcza na krótką rozmowę międzynarodową. 

NAPIWKI

Przyjęte jest zostawianie drobnych sum jako napiwków. 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Marokańskim

Maroko, Rabat, 23, rue Oqbah, BP 425 
Tel.: +212 537 77 17 91 Tel.: +212 537 77 11 73 Tel. dyżurny: +212 672 41 99 33 Faks: +212 537 77 53 20 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
www.rabat.polemb.net

Szukaj