UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

PRZEWODNIK PO TUNEZJI

Stolica: Tunis
Powierzchnia: 163 610 km²
Ludność: 10 384 tys.
Waluta: dinar tunezyjski (TND), 1 TND = 1000 millimów

 

Tunezja - jedno z najpopularniejszych miejsc do spędzenia wymarzonych wakacji. Piękne, piaszczyste plaże, które znajdziemy we wszystkich znanych kurortach to z pewnością wizytówka tego kraju. Od strony południowej Tunezję otaczają wielkie przestrzenie Sahary, a na północy rysuje się żywy, zielony i tropikalny krajobraz gór Atlasu. Tunezja jest krajem umiarkowanie ciepłym. Jest to była kolonia francuzka, dlatego jest najbardziej liberalnym krajem arabskim. Spokojnie porozumiemy się tutaj bez problemu po francusku.

Hammamet
leży u nasady półwyspu Bon nad cudowną zatoką Al-Hammammet. Jest to najstarsza tunezyjska miejscowość turystyczna. Piękne, szerokie plaże i niepowtarzalny klimat sprawiają, że jest to jeden z najbardziej znanych kurortów nad Morzem Śródziemnym. Panują tu doskonałe warunki do uprawiania różnych dyscyplin sporów wodnych. Popularne są windsurfing, narty wodne i loty na spadochronie za motorówką. Oprócz starej zabytkowej części, ważną rolę odgrywa nowoczesna częsć miejscowości, która powstało jako resort turystyczny. Ta część miasta nazywana jest Yasmine Hammamet.Usytowana na południe od "starego" Hammamet jest nowoczesnym centrum turystycznym wypełnionym hotelami butikami, kafejkami, resteuracjami, teatrami kinami i muzeami.

Sousses
jest trzecim co do wielkości miastem Tunezji.Jest położone na wschodnim wybrzeżu w odległości 140 kilometrów od Tunisu.  Liczne kafejki i lokale gastronomiczne urzekną Państwa aromatyczną kuchnią łączącą w sobie elementy arabskie, osmańskie i europejskie.  Turyści przybywający do Sousses koniecznie muszą wybrać się na spacer wąskimi uliczkami mediny. Wzdłuż murów obronnych znajdują się dziesiątki sklepików i straganów oferujących produkty z całej Afryki Północnej. Wspaniała, szeroka plaża rozciąga się od portu w centrum miasta aż do Port el-Kantaoui.

Monastir
jest to miasto portowe, leżące w środkowej części wschodniego wybrzeża Tunezji. Oddalony o 20 km od Sousse, uznany za najczystsze miasto Tunezji, posiada piękną Medinę - starą część miasta oraz imponujący Ribat. Kurort posiada zróżnicowaną bazę hotelową, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Turystów przyciągają tu najbardziej piaszczyste plaże i pamiątki historii miasta. Niesamowita atmosfera przyciąga tu nie tylko tysiące turystów, lecz również filmowców, dla których Monastir jest naturalną sceną sprzed setek lat.

Mahdia
to dzisiaj niewielka, urocza miejscowość o bogatej przeszłości, położona w dogodnym turystycznie miejscu, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w bliskiej odległości od takich tunezyjskich miejscowości jak Monastir i Sousse. Poza pięknymi, piaszczystymi plażami, słoneczną pogodą, lazurowym morzem czy urokliwymi uliczkami starszej części, miasto ma do zaoferowania bardzo bogatą historię ze świetnie zachowanymi jej zabytkami.

Djerba
to największa wyspa należąca do Tunezji. Szczególnie zadowoleni z wypoczynku na wyspie, są ci, którzy oczekują przepięknych plaż i możliwości uprawiania sportów wodnych. Stosunkowo niewielki rozmiar wyspy sprawia, że w ciągu jednego dnia można zwiedzić całą wyspę. Zielona wyspa Tunezji słynie z szerokich, piaszczystych plaż, łagodnego klimatu i błękitnego morza. Dodatkowym atutem jest międzynarodowe lotnisko, rozbudowana sieć hoteli i restauracji oraz słynna gościnność mieszkańców wyspy.

KUCHANIA

Charakteryzuje się mieszanką kuchni arabskiej, tureckiej, włoskiej i francuskiej z silnym wpływem kuchni śródziemnomorskiej. Głównym składnikiem tunezyjskiej kuchni jest kuskus przyrządzany na różne sposoby. Bardzo oryginalnym daniem, spotykanym chyba tylko w Tunezji jest brik - rodzaj trójkątnego pieroga z nadzieniem warzywnym, mięsnym, z dodatkiem tuńczyka i jajka.  Desery, często na bazie miodu, zawierające również różne bakalie: daktyle, migdały, orzechy laskowe.

OBYCZAJE

Warto pamiętać o tym, by poza plażą nie obnosić się nadmiernie z nagością, kultura wymaga od nas, by umierać się taktowanie do danego miejsca. Wchodząc do meczetu kobiety powinny pamiętać o nakryciach głowy. Wszystkich zaś obowiązuje zdejmowanie butów przed wejściem do świątyń.

Narodowym nakryciem głowy w Tunezji jest Chechia – tradycyjne jest w kolorze czerwonym, jednak można je obecnie kupić w wielu kolorach. Narodowym kwiatem i integralną częścią świąt w Tunezji jest jaśmin. Podarowanie komuś kwiatów jaśminu jest w Tunezji odbierane jak podarowanie czerwonej róży w krajach europejskich. Często również mały bukiecik jaśminu jest noszony przez mężczyzn za uchem – jeżeli jest za lewym uchem, oznacza to, że jest zajęty, jeżeli za prawy – jest wolny.

PRZYŁADOWE WYCIECZKI FAKULTATYWNE

Wyprawa na Saharę  
organizowana jest na jeden lub dwa dni, z czego najciekawszą wersją jest opcja dwu-dniowa. Stałym punktem programu jest zwiedzanie doskonale zachowanych ruin amfiteatru rzymskiego w El Jem, Douz – nazywane „wrotami Sahary” czy unikatowa w skali świata Matmata. Ta ostatnia to berberyjska wioska gdzie od ponad 2,5 tysiąca istnieją gliniane domy, budowane po części pod ziemią, a po nakręceniu tu kilku scen do „Gwiezdnych Wojen” bardzo zyskała na popularności. Wycieczka na największą pustynię świata to również niezapomniane krajobrazy i przejażdżki jeepami, quadami, wielbłądami czy też konno. Często pod wieczór organizowane są spotkania folkowe w wioskach berberyjskich, ogniska czy wszelkiego rodzaju pokazy. Podczas eskapady obowiązkowym punktem programu jest Kairouan – czwarte święte miasto islamu z Wielkim Meczetem Sidi Okby. Warto również ulec słynnym mirażom, które tworzą się przy odpowiednich warunkach pogodowym na słonym i okresowym jeziorze Chott El Jerid.

Tunis + Kartagina + Sidi Bou Said  
to wycieczka do stolicy Tunezji organizowana  zwykle w ciągu jednego dnia, podczas którego spotykamy się z fascynującą historią i architekturą tego miasta jak również z współczesnym życiem jego mieszkańców.  Jednym z najważniejszych punktów zwiedzania Tunisu jest Muzeum Bardo, która poza zbiorami świadczącymi o wspaniałej i bogatej historii kraju, posiada największe na świecie zbiory mozaik. Najokazalszą budowlą Starego Miasta jest Wielki Meczet, a obok niego znajduje się warta zobaczenia Medressa. Kartaginę – dziś jest to dzielnica Tunisu, w której znajduje się rezydencja prezydenta i posiadłości tunezyjskich elit, a w starożytności była to twierdza i centrum imperium fenickiego, a następnie rzymskiej prowincji w Afryce Północnej. Zobaczyć tu również można pozostałości po ogromnym kompleksie term Antoniusza z II w. n. e., ruiny miasta punickiego na zamkowym wzgórzu Byrsa, gdzie dziś znajduje się katolicka katedra Św. Ludwika czy też amfiteatr mogący pomieścić 50 tys. widzów. Nieopodal znajduje się urokliwa mauretańska, biało-niebieska wioska Sidi Bou Said, położona nad urwistym wybrzeżem.

Kairouan +  El Jem 
Kairuan to jedno z czterech świętych miejsc islamu. Podobno istnieje tu około 100 meczetów. Wielki meczet Sidi Ukby z VII w. jest najstarszym miejscem modlitw muzułmanów w Afryce Północnej i najświętszą budowlą Tunezji. Kolejnym miejscem do zwiedzania jest przejazd do El Jem - dawnego rzymskiego miasta Thysdrus, gdzie złożyliśmy wizytę w rzymskim amfiteatrze z lll w. n. e., trzecim co do wielkości (po Rzymie i Kapui), a najlepiej zachowanym na świecie. Ma 148 m długości, 122 m szerokości i 427 m średnicy. Mieścił 30-35 tysięcy widzów. Wrażenia niesamowite, ogromna budowla pozostawiona i wypielęgnowana w stanie nie naruszonym przez tyle lat.

PLAŻA

Plaże są szerokie i charakteryzują się złotym, drobnym piaskiem i łagodnym zejściem do morza. Stanowią jedną z głównych atrakcji kraju i przyciągają turystów z całego świata. Są bezpłatne, a większość hoteli posiada swoje własne plaże, gdzie goście hotelowi przeważnie nie płacą za wypożyczanie leżaków czy parasoli. 

KLIMAT

Główny sezon turystyczny trwa nawet od marca do listopada, ale najlepsza pogoda panuje od czerwca do końca sierpnia. W północnej części regionu oraz wzdłuż wybrzeża panuje klimat śródziemnomorski z gorącymi i suchymi latami i łagodnymi zimami. Typowo skrajne temperatury panują natomiast na południu, gdzie temperatury latem przekraczają czasem nawet 50˚C. 

NIEZBĘDNE DOKUMENTY I WIZY

Polacy jadący do Tunezji na okres krótszy niż 90 dni są zwolnieni z obowiązku wizowego. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty powrotu.

SŁUŻBA ZDROWIA

W Tunezji rzadko pojawiają się  problemy z florą bakteryjną. Nie ma wymagań co do obowiązkowych sczepień. Wizyta u lekarza kosztuje 15-20 dinarów. Koszt doby w szpitalu publicznym wynosi 30-50 dinarów.

WALUTA I CENY

Tunezji walutą obowiązująca jest dinar tunezyjski dzielący się na tysiąc milimów. Jest to waluta niewymienialna poza krajem dlatego nie można wywozić jej z Tunezji. W Tunezji najlepiej wymieniać euro i dolary - z innymi walutami może być problem. Aby dokonać ponownej zamiany dinarów na dowolną walutę, należy pokazać kwity poprzedniej wymiany.

Orientacyjne ceny:

  • Woda mineralna 1, 5 l - 0, 400 DT
  • Coca cola 1l - 0, 500 DT
  • Sok 1 l - 1,200 DT
  • Piwo lokalne - 1DT
  • Bagietka - 0,200 DT
  • Arbuz 1 kg - 0,300 DT
  • Winogrona 1 kg - 1,200 DT
  • Pizza - od 3 DT
  • Ciastko - 1,500 DT
KOMUNIKACJA

często jako środek lokomocji używa się louage – wieloosobowe taksówki, które zatrzymują się „na żądanie” na wyznaczonych przystankach. Jeżeli jednak wszystkie miejsca są zajęte taxi nie zatrzymuje się. Innym popularnym i dość tanim sposobem jest miejski autobus. Między miastami kursują pociągi i autobusy.

CZAS

Od maja do września lokalny czas w Tunezji wyprzedza o godzinę czas środkowoeuropejski, a od października do kwietnia odpowiada czasowi w Polsce.

CZAS PODRÓŻY

Czas lotu to ok. 3h

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW

Respektowane jest polskie prawo jazdy. Należy zachować szczególną ostrożność przy prowadzeniu pojazdów mechanicznych ze względu na swobodne traktowanie przez Tunezyjczyków przepisów o ruchu drogowym i z uwagi na techniczny stan pojazdów.

ELEKTRYCZNOŚĆ

W Tunezji napięcie w sieci wynosi zazwyczaj 220 V (w niektórych miejscach zdarza się 100 V). Wtyczki i kontakty są takie same jak w Polsce.

TELEFONY KOMÓRKOWE

Działają bez problemów.

PRZYDATNE ZWROTY

cześć - as-salaam 'alejkum 
dobry wieczór - masa'al kheir 
dziękuję - szukran 
przepraszam - sa'mahni 
Jak masz na imię? - ma'howa ismok? 
Nazywam się... - ismii howa
dzień dobry - sabah al-kheir

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Tunezyjskiej

Tunezja, Tunis, Le Grand Boulevard de la Corniche , 2045 Les Berges du Lac II
Tel.: ( +216) 71 196 191 / 71 196 193 / 71 196 196 Tel. dyżurny: +216 98 362 547
www.tunis.polemb.net

Szukaj